هنروتجربه: «۸۸ دقیقه کوتاه» این روزها در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است. در این مجموعه پنج فیلم «S» به کارگردانی حامد اصلانی، «ایکی» به کارگردانی پرستو کاردگر، «بدل» به کارگردانی روناک جعفری، «پوست خرس» به کارگردانی محمدمهدی باقری و «روباه» به کارگردانی صادق جوادی نیکجه در حال نمایش است.در مطلب پیش‌رو ضمن مروری بر این آثار،یادداشت‌های کارگردان‌های «۸۸ دقیقه کوتاه» را درباره فیلم‌های‌شان می‌خوانیم.

«S»:رگه‌های فانتزی و نقاشی
فیلم «S» به کارگردانی حامد اصلانی یکی از آثار بسته «۸۸ دقیقه کوتاه» است. حامد اصلانی هشت فیلم کوتاه ۱۰۰ ثانیه‌ای، یک فیلم مستند و پنج فیلم کوتاه ساخته است. اصلانی برای فیلم کوتاه «کورسو» جایزه ویژه هیات داوران جشنواره حسنات، جایزه بهترین صدا جشنواره منطقه‌ای انجمن سینمای جوان و جشنواره فیلم سایه و برای فیلم کوتاه «S» نیز جایزه بهترین فیلم داستانی جشنواره منطقه‌ای انجمن سینمای جوان و جایزه بزرگ بهترین فیلم سومین جشنواره فیلم کوتاه موج را دریافت کرده است.

«S» روایت یک جست‌وجو است:«ساعتی است که خبری از پدر در جنگل نیست، مادر با پلیس تماس می‌گیرد، پلیس با پسربچه وارد گفت‌وگو شده و حرف‌هایش کم‌کم حالت بازجویی می‌گیرد».

اصلانی در یادداشتی برای این فیلم نوشته است:«وقتی نقاشی می‌کردم همیشه دوست داشتم حرکت کنند، آدم‌ها، ماشین‌ها و همه چیز، دوست داشتم جان بگیرن! بعد دیگر نفهمیدیم چه گذشت که اولین فیلمم را ساختم و لمس کردم سینما یک معجز است! برای همین غرقش شدم! «S» آخرین فیلمی هست که ساختم، هنوز رگه‌های فانتزی و نقاشی را در آن می‌بینم، رنگ‌ها، فرم‌ها و فضا. فیلم کوتاه «S» یک بازیگوشی بود برایم، مثل پسربچه فیلم که بازیگوشه ولی حواسش هست چه‌کار می‌کنه!»

«S»/نویسنده وکارگردان:حامد اصلانی – فیلم‌بردار:حسام موفق – تدوین:شیدا گرجی – صدابردار:مهدی اسبقی – صداگذار:ماهور میرشکاک – اصلاح رنگ و نور:پویان آقابابایی – مدیر تدارکات:محمدمهران معصومی – طراح صحنه و لباس:حامد اصلانی – طراح پوستر:حامد اصلانی – دستیار کارگردان و برنامه‌ریز:حامد عزیزی – عکاس:امین چادگانی – جلوه‌های ویژه کامپیوتری:محمود جاویدی – بازیگران:سام ولی‌پور – مجتبی فلاحی – تهیه‌کننده:بهنام سنایی

«ایکی»:قصه تنهایی مشترک آدم‌ها
در این بسته یک انیمیشن هم با عنوان «ایکی» به کارگردانی پرستو کاردگر نمایش داده می‌شود. پرستو کاردگر فارغ‌التحصیل  کارشناسی ارشد کارگردانی انیمیشن از دانشگاه سوره است.

داستان انیمیشن «ایکی» در سرزمینی می‎گذرد که مردم آن سرهایی شبیه به مکعب روبیک حل شده دارند، در این سرزمین اما کودکی زندگی می‌کند که با سایرین متفاوت است.

کاردگر «ایکی» را یک فیلم دانشجویی توصیف کرده که با بودجه محدود ساخته شده اما مورد استقبال قرار گرفته‌است:« ایکی، قصه تنهایی مشترک همه ماست. این اتوبیوگرافی را سال‌ها پیش که نوجوان بودم نوشتم و به عنوان اولین فیلم مستقلم ساختمش، به نوعی داستانش را مثل قاصدکی در دستانم گرفتم و فوت کردم تا دیگران هم آن را ببینند. خوشحالم با وجود کم و کاستی‌هایش با استقبال روبرو شد و خیلی‌ها خودشان را در کاراکتر ایکی پیدا کردند و دیدند. از گروه هنروتجربه ممنونم که زمینه نمایش انیمیشن‌های کوتاه ایرانی را فراهم کرد. نکته شاخص اکران «۸۸ دقیقه کوتاه» حضور دو انیمیشن ایرانی کنار آثار خوب فیلم کوتاه داستانی ست. «ایکی» یک فیلم دانشجویی با بودجه محدود بود، خوشحالم فرصت دیده شدن به آن داده شد».

«ایکی»/نویسنده و کارگردان:پرستو کاردگر – مشاور تولید:امیر سحرخیز – استوری برد و ریل:پرستو کاردگر – طراحی کاراکتر و کانسپت‌ها:جمال رحمتی و پرستو کاردگر – مدلسازی سه بعدی:علی هادیان و علیرضا اخباری – انیمیت:محمود یعقوبی – موسیقی:مسلم رسولی – تدوین و صدا:پرستو کاردگر

«بدل»:وارونه در وارونه
«بدل» به کارگردانی روناک جعفری دیگر فیلمی است که در بسته «۸۸ دقیقه کوتاه» به نمایش در آمده‌است. روناک جعفری، فارغ‌التحصیل کارگردانی نمایش از دانشکده هنر و معماری است که ساخت بیش از ده فیلم مستند، تدوین بیش از ۵٠ برنامه مستند، ساخت مستند پرتره‌ای درباره خسرو سینایی با عنوان «آوایی که عتیقه شد»، ساخت مستند پرتره‌ای درباره اکبر عالمی با عنوان «مردی برای تمام فصل‌ها»، ساخت فیلم داستانی «قطع‌نامه»، ساخت فیلم داستانی «بدل» را در کارنامه‌اش دارد. همچنین آثار او در جشنواره‌های بین‌المللی به نمایش درآمده و جوایزی را نیز دریافت‌ کرده‌اند.

«بدل» داستان زنی است که دنیا را وارونه می‌بیند و در جست‌وجوی هویت واقعی خویش سفری جاده‌ای را آغاز می‌کند. در این بین با افرادی برخورد می‌کند که همگی در گذشته او سهم مهمی داشته‌اند.

جعفری درباره «بدل» نوشته است:«زندگی دراین جهان وارونه که تبعات وارونگی‌اش هر روز بیش از قبل دیده می‌شود، دشوار است. حال مساله این است که اگر این جهان وارونه را وارونه  ببینیم چه؟ ‎جواب هرچه که باشد، باید یادآور شد که سینما خود بزرگ‌ترین خطای دید است».

«بدل»/نویسنده و کارگردان:روناک جعفری – تدوین:پویان شعله‌ور – ‎مدیر فیلم‌برداری:محمد رسولی – صداگذار:احسان افشاریان – آهنگساز:پیام آزادی – اصلاح رنگ و نور:هوتن حق شناس – مشاور کارگردان:هومن رهنمون – دستیاران کارگردان:بهنام مومنی، علیرضا پورهاشم – مدیر صدابرداری:امیر شاهوردی – طراح صحنه و لباس:غزل آلوسی – طراح گریم:هادی فکری – منشی صحنه:مونا علامه‌امیری – مدیر تولید:سلیم قاسمی – عکاس و فیلم‌بردار پشت صحنه:مهران بختیاری – دستیاران فیلم‌بردار:رسول امامی، بهروز سیفی و رضا رسولی – مجریان گریم:غزاله طاری و سینا دشتی – دستیار طراح صحنه:سجاد محمدخانی – جانشین تولید:مهدی طاهری، حسن زارع و علی راحتلو – خیاط:مهری اینانلو – دستیار لباس:غزال مجتهدی – تدارکات: بهروز بهدادی – جلوه‌های ویژه بصری:محسن جلدی – گرافیک و عنوان‌بندی:هادی جلدی – پخش بین‌الملل فیلم:ونرا فیلمز – بازیگران:صحرا اسداللهی،بنفشه اعرابی،هومن رهنمون،توفان مهردادیان،علیرضا پورهاشم،بهنام مومنی،شیما خزاعی، درسا ابوالفضلی،ماه‌منیر بیطاری،امیر شاهوردی،محسن اسپید،امیرعلی سیاهپوش، زینب بابایی و مهران بختیاری-تهیه‌کننده:ناهید دل‌آگاه و روناک جعفری -محصول:خانه فیلم و تجربه با حمایت انجمن سینمای جوانان ایران

«پوست خرس» :ضیافتی برای تغییر سرنوشت
«پوست خرس» کارگردانی محمدمهدی باقری فیلم کوتاه دیگری است که در این بسته درحال نمایش است.

محمد مهدی باقری که فعالیت خود را با تدوین آغاز کرد در کارنامه‌اش کارگردانی چند مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه «آخرین سیگار»، «حلقه»،«۳ دقیقه فیلم با موضوع سینما» «آن شب باران می‌بارید» و «پوست خرس» را در کارنامه‌اش دارد که این فیلم برگزیده سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شد.

«پوست خرس» داستان مردی میان‌سالی به اسم احمد را روایت می‌کند که شاگرد یک مغازه قصابی‌ است، او جنازه صاحب کارش را از زیر خاک درآورده تا با استفاده از اثر انگشت او و جعل سند، مغازه قصابی را مال خود کند،اما…

باقری در یادداشتی این فیلم را تلاشی برای حرکت در مسیری می‎داند که سینما در آن قصه‌گو و معمایی است. در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم:« پوست خرس جهان دوگانه‎ای را به تصویر ‌می‎کشد، مردی که سال‎ها تحقیر و نادیده گرفته شده جسد صاحب کارش را از دنیایی که از آن متنفر است (شهر) می‌دزد تا در جهان شخصی و مطلوبش (جنگل) به خاک بسپارد. وجه بیرونی داستان به گونه‌ای است که انگار همه خواسته احمد از جنازه تنها یک مغازه است اما هرچه فیلم پیش می‌رود ما به زوایای بیشتری از این رفتار آگاه میشویم. این قصه‎ای تنها برای انگشت زدن یک قول‎نامه نیست! در حقیقت این یک ضیافت برای تغییر سرنوشت پر از تحقیر است و نشان دادن قدرت به جنازه مردی که بی دفاع‌تر از همیشه شده. هر بار که ما به ذهن احمد ورود می‌کنیم، حاجی (جسد) با لحنی شماتت‌وار ما را به گذشته‎ای که احتمالا رخ داده ارجاع می‎دهد. در تحلیل فرویدی فیلم که بسیار به آن علاقه‌مندم حاجی در جایگاه «من سرزنش کننده» (وجدان) و یا «فرامن» تا آنجا ذهن را به تسخیر در آورده که احمد حتی جنازه پیرمرد را زنده ‌می‎پندارد و با او صحبت می‌کند و مرگش را در ناخودآگاهش نپذیرفته است زیرا زیستن بدون سرزنش‌های او را بلد نیست. از دید من این یکی از مهم‌ترین دلایل او  برای سرقت جنازه است. گویی اگر جنازه را در نزدیکی خودش خاک کند برای همیشه او را در کنار خود زنده نگه می‌دارد. دلایلی که همگی خود را در پس ماجرای قول‌نامه مخفی کرده‌اند….».

«پوست خرس»/تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان:محمدمهدی باقری – سرمایه‌گذار:علی نطری جویباری و محمدمهدی باقری – مدیر فیلم‌برداری: داوود ملک‌حسینی – مدیر هنری:سیامک کاری‌نژاد – تدوین:فرناز روشنایی – صداگذاری: حسین قورچیان – آهنگساز:پیام آزادی – صدابردار:وحید رضویان – گریم:لوریمر کوک‌تپه – برنامه‌ریز:شروینه دیدنده – دستیار کارگردان:هادی خالصه‌نژاد – طراح پوستر:آیه فیلی – جلوه‌های ویژه کامپیوتری:یاسین اله دادیان – منشی صحنه:شیرین صبور – دستیاران فیلم‌بردار:محمد نصیری و مهدی افروغ – دستیار گریم: فرزانه غریبی – بازیگران:مهدی اعتمادسعید، راشین دیدنده، امید شاهمرادی، اکبر احمدپور، امیر فروغی و شیما بختیاری

 «روباه»: تکرار تاریخ
انیمیشن بسته «۸۸ دقیقه کوتاه» محدود به «ایکی» نیست و این بسته انیمیشن دیگری را هم با عنوان «روباه» به کارگردانی صادق جوادی نیکجه دارد.

صادق جوادی نیکجه، در زمینه کارگردانی، انیماتوری، تصویرگری و طراحی گرافیک فعالیت کرده است. او کارگردانی، تهیه و تولید پروژه‌های کوتاه «دست‌های مهربان»، «مثل چشم‌های بابا»، «سرکه و مورچه»، «کچل کفتر باز»، «یک تپه یک گودال»، «خنده بچه‌ها»، «رویاها در یک روز» و «روباه» را انجام داده است.

انیمیشن «روباه» قصه‌ای از دل تاریخ دارد و درباره روباهی جوان است که در آستانه تجربه اولین عشق به دام شکارچی می‌افتد. شکارچی زنگوله سگ خودش را به گردن روباه می‌بندد و او را در جنگل رها می‌کند . تلاش روباه برای زنده ماندن، عشق و انتقام آغاز می‌شود.این انیمیشن در جشنواره فیلم کوتاه تهران تندیس هنروتجربه را از آن خود کرد.

جوادی نیکجه در یادداشتی درباره این فیلم نوشته است:«مطالعه تاریخ جزو علاقه‌مندی‌هایم از نوجوانی تاکنون بوده، مخصوصا تاریخ معاصر ایران. اولین‌بار که ماجرای شکار روباه توسط آغامحمدخان قاجار را شنیدم، رنجی که روباه متحمل شده  به نظرم ملموس بود گویی پس از گذشت ۲۰۰ سال هنوز تاریخ در حال تکرار است و ناخواسته خود را روباهی در بند زنگوله زمان دیدم. این جرقه‌ای بود تا کتاب «خواجه تاجدار» را مطالعه کنم و ایده اصلی انیمیشن «روباه» از این کتاب بیرون آمد. هرچه بیشتر در بخش فیلم‌نامه و ایده‌پردازی پیش رفتم، کار جنبه‌های اجتماعی سیاسی بیشتری به خود گرفت و این برایم ایده‌آل بود که در بستری تاریخی، بتوان پیامی به روز و قابل درک را منتقل کرد. پس از ارائه طرح اولیه به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استقبال دوستان از این طرح، شرایط تولید فراهم شد و بلافاصله کار را پیش بردیم».

در ادامه این یادداشت عنوان شده است:«در روند تولید از دوستان و اساتید بزرگواری مشورت گرفتم و فیلم‌نامه بارها بازنویسی شد. حتی پس از به پایان رسیدن نسخه اولیه فیلم که زمانی حدود ۷ دقیقه داشت، این نیاز حس شد که بخش‌هایی به کار اضافه شود و ۳ دقیقه دیگر پس از ۶ ماه کار مداوم به فیلم اضافه شد تا به نسخه کامل و ۱۰ دقیقه‌ای رسیدیم. روایتی هست که شخص آغامحمدخان در اواخر عمر از کشتن یکی از روباه‌ها اظهار پشیمانی و ندامت کرده و این کار را جزو معدود ظلم‌های عمرش برشمرده! این فیلم روایت زندگی همان روباه است».

این انیمیشن از جمله آثار موفق کوتاه طی دو سال اخیر است که در جشنواره‌های مختلفی به نمایش درآمده و جوایزی چون جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره بین‌المللی انیمیشن وارنا بلغارستان،جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم رجینا کانادا ،جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فضاسازی دهمین جشن بزرگ انیمیشن ایران، جایزه بهترین فیلم و بهترین موسیقی یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران ایران جایزه بهترین کارگردانی هفتمین جشنواره فیلم شهر ایران،جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم و موسیقی ریچموند آمریکا و…شده است.

«روباه»/کارگردان،فیلم‌نامه‌نویس،تدوین‌گر،انیماتور:صادق جوادی -موسیقی:بهنام معیریان – صداگذار:بهنام معیریان -دستیار رنگ‌آمیزی:مهدی خلیلی- تهیه‌کننده:صادق جوادی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

برچسب‌ها: