هنر و تجربه: فیلم‌های محبوب جشنواره‌ها شامل «انگل»، «جودی» و «جوجو ربیت» کمک کردند تا گیشه فیلم‌های مستقل و هنری ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ بالأخره رونق بگیرد.

در ماه‌های گذشته به جز معدود آثار موفقی مانند «وداع» (با فروشی نوزده‌ونیم میلیون دلاری) و کمدی «The Peanut Butter Falcon» گیشه فیلم‌های مستقل چندان رونقی نداشت و دچار همان رکودی بود که از ابتدای سال ۲۰۱۹ گرفتارش شده بود؛ اما تحلیلگران صنعت سینما بر این باورند که رونق فعلی گیشه آثار مخاطب خاص با نزدیک شدن به فصل جوایز و رونمایی استودیوها از مهم‌ترین فیلم‌هایش ادامه خواهد یافت.

در آخرهفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، «فانوس دریایی» با فروشی سه میلیونی در فهرست ده فیلم پرفروش هفته قرار گرفت و این در حالی بود که فقط در ۵۸۶ سینما روی پرده رفته است. «جوجو ربیت» با نمایش در ۵۵ سالن و فروش میانگین هجده هزار و پانصد هزار دلار در هر سالن، به بالاترین رقم میانگین فروش رسید. در این میان، «انگل» هم در بازه زمانی دو هفته‌ای اکران محدودش در ایالات متحده به فروشی بیش از چهار میلیون دلار رسیده است که برای یک فیلم خارجی‌زبان فوق‌العاده است. هجویه اجتماعی سیاه جون‌هو بونگ در بازارهای سینمایی جهان هم حسابی درخشیده، به‌خصوص در کره جنوبی که هفتاد میلیون دلار از فروش ۱۰۴ میلیونی‌اش را آن‌جا به دست آورده است. موزیکال «جودی» هم این هفته از مرز فروش بیست میلیون دلار عبور کرد.

  • ورایتی