هنروتجربه:جواد طوسی منتقد سینما به تنش‌ بیش از حد برخی رسانه‌‌ها علیه کیانوش عیاری واکنش نشان داد.

 بخشی  از برنامه هفت جمعه دهم آبان ماه به بررسی توقیف «خانه پدری» اختصاص داشت.در این بخش جواد طوسی و مسعود فراستی در این باره صحبت کردند. جواد طوسی  با اشاره به به سابقه فعالیتش در قوه قضاییه و در انتقاد از توقیف فیلم کیانوش عیاری گفت:«دادسرای فرهنگ و رسانه باید یک نگاه مدبرانه داشته باشد. من به عنوان کسی که چندسال در قوه قضائیه بودم، می‌گویم آیا باید یک روش سلبی را به کار ببرد؟».

او در ادامه به تنش‌ بیش از حد برخی رسانه‌ها علیه کیانوش عیاری هم واکنش نشان داد:«در مورد «خانه پدری تنش بیش از حدی برای سازنده یک‌ اثر ایجاد می‌شود که به نظرم استحقاق آن را ندارد. کیانوش عیاری چند اثر فاخر ساخته است. یک خانمی از همین تلویزیون با من تماس گرفت و گفت که نظر شما درمورد فیلم «خانه پدری» که جنایت کارانه است، چیست؟ یعنی خالق اثر جانی است؟ باید یک تعادل و توازنی به افراد داشته باشیم. آقای عیاری درحال ساخت یک سریال است که چندماه دیگر روی آنتن می‌رود و حداقل حرمتش را نگاه داریم».

مسعود فراستی هم درباره توقیف فیلم «خانه پدری»  با تاکید بر اینکه کار نقد فرهنگ‌سازی است، گفت:«این فیلم از نظر تکنیکی، فضاسازی و شخصیت سازی بسیار ضعیف است. در لحظه دخترکشی، جای دوربین در دفاع از خشونت است. تعمیم این داستان در ۸۰ سال تکرار می‌شود. من در تمام طول عمرم با اکران تنها فیلمی که مخالف اکران بودم، این فیلم بود. با اکران این فیلم در خارج از کشور هم به شدت مخالف بودم چون مارا در کنار داعش و طالبان قرار می دادند. عیاری درگیر موضوع شده و این اتفاق عامدانه نیست. موضع الانم این بود که فیلم اکران شود. وقتی اکران می‌شد در شرایط درست تابو شکسته می‌شد و می‌شد به درستی نقد کرد. اما با پایین کشیدن فیلم این راه بسته شد».

 

برچسب‌ها: