هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: تیم میلر کارگردان «ترمیناتور: سرنوشت سیاه» است اما جیمز کامرون تهیه‌کننده هم سهم خلاقه مشابهی دارد!

کامرون دو قسمت اول مجموعه فیلم‌های «ترمیناتور» را در سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۹۱ کارگردانی کرد که «سرنوشت سیاه» دنباله‌ای بر آن‌هاست. از شیوه صحبت کردن کامرون درباره تولید فیلم به نظر می‌رسد که او کم‌وبیش در مرحله پس‌ ازتولید کار جمع‌وجور کردن فیلم را دست گرفته است. او به‌تازگی به «سینمابلِند» گفته است که وقتی راف‌کات میلر را اوایل سال میلادی جاری دید، «واقعا راف‌کات بود و بسیار بلند.» برای همین او با مشارکت میلر و دیوید اِلیسن در اتاق تدوین مستقر شدند تا به «بهترین فیلمی برسند که می‌توانست در دل راف‌کات اولیه بیرون بیاید.»

کامرون می‌افزاید: «به نظرم مسیرهای داستانی غیرضروری زیادی در راف‌کات وجود داشت. من خودم هم تدوینگرم. به هر حال تا حدود سه ماه پیش روی فیلم کار می‌کردیم تا به نسخه‌ای مناسب اکران برسیم؛ اما هرگز سر صحنه نرفتم. برای همین هنوز بازیگران جدیدی را ندیدم که به جهان داستانی فیلم اضافه شدند. از سوی دیگر، در مرحله نگارش فیلم‌نامه هم نقش زیادی داشتم،‌ درست مثل تدوین؛ و برای من تدوین واقعا در امتداد نگارش فیلم‌نامه قرار می‌گیرد.»

کارگردان فیلم‌های پرفروش و محبوب «تایتانیک» و «آواتار» اشاره می‌کند که میلر همواره در تدوین مشارکت داشت ولی از فرایند کار روی راف‌کات به خوشی یاد نمی‌کند: «اختلاف‌نظرهای خیلی زیادی داشتیم؛ و هنوز خون آن نبردهای خلاقه از دیوارهای اتاق تدوین سرازیر است! اما خب، می‌دانید که فرایند خلاقه و هنری همین است، موافق نیستید؟»

«ترمیناتور: سرنوشت سیاه» از دیروز اول نوامبر (دهم آبان) اکران شده است.

  • ایندی‌وایر