هنروتجربه:مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» این روزها بر پرده سینماهای هنروتجربه است.رضا فرهمند کارگردان این مستند در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایرنا درباره نمایش این فیلم در گروه هنروتجربه و بازخوردهای تماشاگران صحبت کرده‌است.

رضا فرهمند درباره اکران این مستند در گروه «هنروتجربه» عنوان کرد:«: به جز اکران این فیلم در جشنواره فجر، به عنوان فیلم‌ساز با اکران آن در «هنروتجربه» امکان مواجهه با مخاطب عام جامعه را پیدا کردم و این اتفاق بسیار خوبی است که در این گروه سینمایی فرصت مواجهه با مخاطبان عام به فیلم‌سازان و فیلم هایی داده می شود که نمی توانند در گروه های اکران آزاد سینما ورود پیدا کنند».

او با اشاره به نقش گروه «هنروتجربه» در بالا بردن سلیقه مخاطبان بیان کرد: «مهم‌ترین نقش گروه «هنروتجربه» در درازمدت این است که به بالا بردن سطح شعور بصری و سلیقه مخاطب کمک می‌کند. در سینمای آزاد، اکران تعدادی فیلم کلیشه‌ای و کمدی را شاهدیم که عموماً از نظر سطح اجتماعی و فکری فیلم‌های بسیار نازلی هستند ولی در هنروتجربه، سینمای خلاقانه‌تر و روشنفکرانه‌تر به مخاطب ارایه می‌شود».

این مستندساز، افزود: «اگر که اکران این فیلم‌ها در «هنروتجربه» همچنان مستمر ادامه داشته باشد، در ۱۰ یا ۲۰ سال  آینده با مخاطبی مواجه خواهیم بود که به دیدن فیلم‌های کمدی سطح پایین راضی نمی‌شود، همان طور که این نوع سینمای نازل تأثیر بسیار بدی تاکنون بر مخاطبان گذاشته است و هر روز این سلیقه را پایین‌تر می‌کشد ولی هنروتجربه برخلاف آن عمل می‌کند و مردم را به دیدن فیلم‌هایی که در سطح کیفی بالاتری قرار دارند، دعوت می‌کند».

فرهمند درباره بازخورد نمایش فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» توضیح داد:«در فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» با فیلمی مواجه هستیم که در خارج از ایران تولید شده است و تقریبا ارتباطی با درگیری‌های روزمره مردم ایران ندارد و بنابراین احساس می‌شود که نتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. همچنین پیش از اکران این فیلم، تلویزیون نیز با مجموعه‌ای از آثار مربوط به جنگ درعراق و داعش و … مردم و سلیقه آنها را نسبت به این موضوع اشباع کرده بود و من به عنوان فیلم‌ساز تصور نمی‌کردم که مخاطبان نسبت به این فیلم بازخورد خوبی داشته باشند چرا که تصور می‌کردم شاید مخاطبان، این فیلم را نیز به تجربه‌های بصری قبلی خود با این موضوع ارجاع بدهد ولی اتفاقی که این روزها شاهد آن هستم نشان می‌دهد که با وجود تبلیغات بسیار اندک، اکران موفقی داشته‌ایم».

این مستندساز با بیان این که فیلم خوب دیده خواهد شد، بیان کرد: «به نظرم مخاطبان ایران وقتی با فیلم خوب مواجه می‌شوند، به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. مخاطبان فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» نیز به نظر می‌رسید که مربوط به طبقه خاصی باشند که به مسائل سیاسی یا جنگ داعش علاقه داشته باشند، اما کاملا برعکس بود و تعداد مخاطبانی که فیلم را دیده و با آن ارتباط برقرار کرده‌اند، کسانی هستند که تعلقی به این طبقه ندارند».

او تاکید کرد:« به نظرم فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» پیوست‌های سیاسی ندارد و با موضوع انسانی با مخاطبش ارتباط می‌گیرد و به همین دلیل مخاطبانی از اقشار مختلف با این فیلم ارتباط برقرار می‌کنند».