هنروتجربه:نشست نقد و بررسی «۸۸ دقیقه کوتاه» در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد و کارگردان فیلم «بدل» و تهیه کننده فیلم «S» درباره این آثار و وضعیت فیلم کوتاه صحبت کردند.

مجموعه «۸۸ دقیقه کوتاه» شامل فیلم‌های «پوست خرس»، انیمیشن «روباه»، «بدل»، انیمیشن «ایکی» و فیلم «S» است که شنبه ۱۱ آبان ماه در پردیس هویزه مشهد به نمایش درآمدند. پس از نمایش این آثار نیز  نشست نقد و بررسی با حضور روناک جعفری کارگردان فیلم «بدل» و بهنام سنایی تهیه کننده فیلم «s» برگزار شد.

در ابتدای این نشست روناک جعفری با اشاره به مجموعه «۸۸ دقیقه کوتاه» گفت:«این آثار در عین داشتن شبهات‌هایی بایکدیگر در بحث فرم، تفاوت های مهمی در بحث تکنیک و محتوا با هم دارند».

او سپس در پاسخ به سوالی پیرامون ایده فیلم «بدل» توضیح داد: «ایده اولیه فیلم از نظریه روان‌شناسانه اینورژن که درباره وارونگی روانی است، گرفته شده است. براساس این نظریه انسان‌ها در عالم رویا یا خواب همه چیز را از لحاظ محتوایی وارونه می‌بینند».

جعفری افزود که با گسترش دادن همین ایده، مفهوم وارونگی را در قالب ماجرای زندگی بدل یک بازیگر در فیلم خود به تصویر کشیده است.

این کارگردان در ادامه صحبت‌هایش درباره داستان فیلم  عنوان کرد:«بدل داستان دختری است که آرزوی بازیگر شدن را در سر دارد، از این رو همراه در ذهنش، خودش را جای یک سوپراستار مطرح می‌گذارد و با تعاریف آن زندگی می‌کند».

او هم‌چنین فیلم را به سه بخش تقسیم کرد و گفت: «داستان فیلم «بدل» در سه قسمت نمایش داده می‌شود. اول دنیای ذهن کاراکتر اصلی، بخش دوم دنیای واقعی و بخش سوم حقیقت و پشت صحنه‌ای از عوامل فیلم را نشان می‌دهد».

در بخش دیگری از این نشست سوالاتی هم در ارتباط با فیلم «s» به کارگردانی حامد اصلانی مطرح شد. بهنام سنایی تهیه کننده این فیلم درباره مضمون آن توضیح داد:« فیلم «s» قصد دارد ماجرای عقده ادیپ و نظریه فروید درباره پدرکشی و علاقه پسربچه به مادر در سنین پایین را به گونه‌ای متفاوت روایت کند». او هم‌چنین از خرگوشی که در فیلم حضور داشت، به عنوان نمادی از پسربچه فیلم یاد کرد.

در ادامه این نشست سوالی هم درباره دلایل عدم علاقه تهیه‌کنندگان برای ورود به حوزه فیلم کوتاه مطرح شد. سنایی توضیح داد:« هرجای دنیا، فیلم کوتاه هویت خاص و بازار مخصوص خودش را دارد، اما در ایران این هویت گم شده است».

او ادامه داد: «علاوه بر اینکه در ایران بازاری برای فیلم کوتاه وجود ندارد، در ایران صنفی برای تهیه‌کنندگان فیلم کوتاه تعریف نشده است. به طور مثال تنها دو جشنواره فیلم کوتاه در ایران هستند که به تهیه‌کننده جایزه می‌دهند. یعنی در ایران عملا ساخت فیلم کوتاه برگشت مالی ندارد. همین اتفاقات نیز باعث می‌شود، تهیه کنندگان رغبتی برای ورود به این حوزه نداشته باشند و فیلم کوتاه در ایران عقیم بماند».