هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: سه سال بود که رابرت اِگرز روی فیلم تحسین‌شده اولش «ساحره» (۲۰۱۵) کار می‌کرد که برادرش مکس خبر داد که در حال نگارش داستان یک روح است.

اگرز در گفت‌وگوی جدیدی با «ایندی‌وایر» درباره چگونگی شکل‌گیری ایده و داستان فیلم جدیدش «فانوس دریایی» چنین توضیح داده است: «خیلی به ایده برادرم حسادت کردم. داستان معاصری بود درباره مردی که با سگش مشغول تعمیر یک فانوس دریایی جن‌زده بود… چند ماه بعد از آن بود که پرسیدم ایده‌ات چطور پیش رفت و او گفت که افتضاح بود و به جایی نرسید! من هم اجازه گرفتم و بلافاصله آن را به فیلمی تاریخی بدل کردم».

اگرز درست مثل فیلم قبلی‌اش «ساحره»، علاوه بر وجوه بصری به تحقیق تاریخی هم مشغول شد و درباره زندگی مردانی خواند که در سالیان دور متصدی نگهداری فانوس‌های دریایی بودند:« چندان دچار وقفه خلاقه‌ای نمی‌شوم که گریبان‌گیر دیگر نویسندگان می‌شود، چون همه کارم بر اساس پژوهش پیش می‌رود. در واقع می‌توانم با مرور یادداشت‌هایم برای روزهای متوالی دری‌وری بنویسم که در نهایت چیزهای خوبی هم از دل‌شان درمی‌آید».

موضوع دیگر درباره «فانوس دریایی» اهمیت نقش صدا است که نه‌فقط مؤلفه‌ای فراطبیعی در جهان داستانی فیلم به شمار می‌رود بلکه نشان می‌دهد که آب‌وهوا چطور می‌تواند مجازات‌کننده مردانی در سازه‌های چوبینی باشد که کنار دریا ساخته شده‌اند. اگرز هم موقع کار مثل خیلی از فیلم‌نامه‌نویسان به موسیقی گوش می‌دهد ولی جالب است که در مورد این فیلم‌نامه به نتیجه عجیب و البته مؤثر دیگری رسید:«زمان نگارش این فیلم‌نامه با صدای امواج غران و توفنده، و همین طور باد و باران و مرغ‌های دریایی کار کردم. گاهی وقت‌ها هم اصلاً از این فضا خارج نمی‌شدم و مثلاً موقع آشپزی هم به همین مصالح گوش می‌کردم».

اگرز درباره ساخت «فانوس دریایی» به عنوان دومین فیلمش پس از موفقیت چشمگیر «ساحره» هم عنوان کرد:«من و برادرم در فکر پروژه‌های استودیویی بزرگ‌تر هم بودیم ولی به شکل محرمانه روی «فانوس دریایی» هم کار می‌کردیم تا دست‌خالی نمانیم.» در هر صورت «فانوس دریایی» ساخته شد و از همان اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره کن ۲۰۱۹ با تحسین گسترده منتقدان روبه‌رو شد و در حال حاضر هم با امتیاز میانگین ۸۳ از صد بر اساس ۴۵ نقد در سایت معتبر «متاکریتیک» یکی از بهترین آثار سینمایی سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود.

این فیلم ترسناک روان‌شناختی که ویلم دفو و رابرت پتینسن نقش‌های اصلی‌اش را بازی کرده‌اند و با بودجه‌ای چهار میلیون دلاری ساخته شده است، در گیشه اکران محدود هم با استقبال سینمادوستان روبه‌رو شده و در این پانزده روزی که از اکرانش می‌گذرد، بیش از پنج میلیون دلار فروخته است.

  • ایندی‌وایر