هنروتجربه:یکی از موضوع‌های مطرح شده در نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، بلیت فروشی در این دوره بود که دبیر این جشنواره عنوان کرد برای ایجاد نظم و انضباط اقدام به این کار شده است و نیت آن‌ها پول درآوردن نیست.

نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران صبح امروز ۱۳ آبان ماه در سازمان سینمایی برگزار شد. آرش عباسی، مشاور دبیر و روابط عمومی جشنواره در ابتدای نشست گفت:«امسال قرار است بلیت فروشی داشته باشیم و این بلیت‌ها از طریق سایت سینماتیکت قابل خریداری است هرچند بچه‌های فیلم کوتاه هم ناراضی‌اند اما نمی‌شود انتظار داشت که این فیلم‌ها به رایگان به تماشا گذاشته شود. سال‌های گذشته به همین دلیل ازدحام زیادی ایجاد می‌شد و این مسأله همه را عذاب می‌داد از همین رو احساس می‌کنم تصمیم خوبی گرفته شده است».

او ادامه داد:«نگرانی که بین فیلم‌سازان وجود دارد این است که خریداری بلیت ممکن است برای سانس‌های داستانی کمک‌کننده باشد و جلوی ازدحام را بگیرد اما فیلم‌های تجربی و مستند را نابود می‌کند اما این نظر قابل نقد است چون فیلم‌ساز تجربی فیلمش را برای مخاطب عام نمی‌سازد و مردمی کردن فیلم کوتاه اشتباه فاحشی است که در این چند وقت اخیر اتفاق افتاده است».

سیدصادق موسوی، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان و دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران هم درباره فروش بلیت در این دوره عنوان کرد:«ازدحام عجیب و غریب پارسال، ما را غافلگیر کرد. در برخی شب‌ها تا دو صبح اکران داشتیم و بسیار شلوغ بود. ازدحام خوشحال‌کننده بود اما سرگردانی بچه‌ها خوب نبود. می‌خواستیم مردم شماره صندلی داشته باشند. هم‌چنین بیمه این سالن‌ها بر اساس تعداد صندلی‌هاست و اگر واقعه‌ای در راهرو رخ دهد شامل بیمه نمی‌شود. تشخص جشنواره با نوع برگزاری آن همخوانی نداشت به همین دلیل تصمیم گرفتیم بلیت فروشی داشته باشیم. نیت ما پول درآوردن نیست چون در هر سالن تنها دویست بلیت فروخته می‌شود که اصلا رقمی نمی‌شود اما به خاطر نظم و انضباط گفت‌وگو کردیم تا قیمت بلیت هر سانس پنج هزار تومان باشد».

به گفته مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، آیین اختتامیه امسال در برج میلاد برگزار می‌شود و برای پنجمین سال با خانه کتاب همکاری می‌کنند که در این دوره از جشنواره ۳۰۲ اثر خواهان حضور در بخش اقتباس بوده‌اند.

او هم‌چنین درباره این دوره جشنواره گفت:«سه مولفه مهم در جشنواره وجود دارد. یکی اینکه جشنواره قدمت دارد در حالی که هشتاد درصد جشنواره‌های فیلم کوتاه جهان تنها ۱۰ سال عمر دارند. تعداد آثار ارسالی که هر سال در جشنواره تهران داشتیم بین ۴ تا ۶ هزار فیلم بوده است و اگر برای هنرمندان جهان این جشنواره مهم نباشد فیلم‌شان را نمی‌فرستند. سطح داوران و مهمانان و جوایز نقدی نیز از دیگر نکات مهم یک جشنواره است. ما امسال به دلایل مختلف به میزان ۵۰ درصد کاهش اعتبارات داشتیم هرچند از سوی سازمان سینمایی به ما ۲ میلیارد تومان داده شده اما با تلاش‌هایی که کردیم امیدواریم بتوانیم از سوی شهرداری بخشی از هزینه‌ها را دربیاوریم با این همه سطح خوبی از مهمانان را دعوت کرده‌ایم از همین رو باید بگویم امسال داوران جشنواره از سطح خوبی برخوردار هستند».

موسوی حضور نماینده‌هایی از جشنواره برلینانه، شورت شورت و کلرموند را از نکات مهم این جشنواره توصیف کرد و افزود:«هفت فیلم به بخش بین‌الملل راه پیدا کرده و مجموعا ۵۰ فیلم خارجی از ۲۵ کشور انتخاب کرده‌ایم که اسپانیا، فرانسه و آلمان از بیشترین فیلم‌های ارسالی برخوردار هستند. از ۱۱۰ کشور برای جشنواره اثر ارسال کرده‌اند».

او سپس به بخش ملی اشاره کرد:«۱۴۰ اثر به بخش ملی جشنواره راه پیدا کرده است و بیش از نود درصد آثار راه پیدا نکردند که تعداد زیادی ناراضی و دلشکسته هستند. انصافا هم پاسخ دادن به این جوانان که با سختی فیلم ساخته‌اند، دشوار است. ما سال‌های قبل مشکلی داشتیم که سعی کردیم آن را اصلاح کنیم».

موسوی همچنین عنوان کرد که حجم بالای آثار، داوری را سخت می‌کند و خطا را بالا می‌برد که امسال با انتخاب ۱۰ نفر هیات انتخاب در دو گروه سعی کرده‌اند آثار با آرامش بیشتری انتخاب شود.

به گفته دبیر جشنواره از ۶۷ فیلم انتخابی، ۲۷ اثر متعلق به انجمن سینمای جوانان و ۷۳ درصد آثار ارسالی متعلق به بخش خصوصی است. او ادامه داد:«هرچند این انجمن برگزارکننده جشنواره است اما به تمام اعضای هیات انتخاب گفته‌ایم مهم نیست چه کسی تولیدکننده اثر باشد. تا آنجا که توانسته‌ایم در این سه سال به همه فیلم‌ها فارغ از اینکه تولیدکننده‌اش انجمن است یا نه، توجه کرده‌ایم. هرچند ما برگزارکننده جشنواره هستیم اما این جشنواره متعلق به همه مردم است بنابراین نمی‌شود کوته‌بینانه‌ نگاه کرد و گفت تنها فیلم‌های انجمن به جشنواره راه پیدا کنند. تمام آثار به معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ارسال شده و باید روند قانونی آن‌ها طی شود».

موسوی همچنین درباره همکاری با خانه کتاب گفت:«امسال ۳۰۲ اثر داستانی اقتباسی در جشنواره داشتیم که متقاضی حضور در بخش سینما و کتاب بودند. علاوه بر این استان‌های مختلفی از کشور میزبان جشنواره هستند و با رضایت فیلم‌سازان آثار جشنواره همزمان با تهران در مراکز استان‌ها پخش می‌شود».