هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: مارتین اسکورسیزی که امسال با «مرد ایرلندی» دوباره در اوج قرار گرفته، با اظهار نظر درباره کیفیت پایین آثار مارول، تیترهای خبری ماه اکتبر را به خود اختصاص داد.

اسکورسیزی روز گذشته در مقاله‌ای با عنوان «من گفتم فیلم‌های مارول سینما نیستند؛ اجازه بدهید توضیح دهم» در «نیویورک تایمز» دوباره حرف‌هایش را به‌نوعی تکرار کرد؛ اما از سوی دیگر در خبری که «پلی‌لیست» منتشر کرده، اسکورسیزی درباره «جوکر» صحبت کرده است؛ فیلمی که احتمالاً می‌دانید که با اسکورسیزی شروع شد و برخی می‌گفتند او قرار بود کارگردان فیلم باشد و برخی دیگر از سمت تهیه‌کنندگی‌اش می‌گویند.

اسکورسیزی در گفت‌وگوی تازه‌ای با «بی‌بی‌سی» توضیح داده است که چرا در نهایت در ساخت «جوکر» سهمی نداشته و این فیلم در زمره آثار ابرقهرمانی قرار نمی‌گیرد که او منتقدشان است: «من این پروژه را خیلی خوب می‌شناسم، همین طور تاد فیلیپس را. در چهار سال گذشته خیلی درباره این فیلم فکر کردم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدم که فرصتش را ندارم. بله، «جوکر» با تأثیرپذیری از آثار من ساخته شده و تاد هم گفت که این فیلم توست ولی من دست‌آخر خودم را بیرون کشیدم.»

اسکورسیزی درباره «جوکر» می‌گوید: «فیلم انرژی خوبی دارد و بازی واقعاً فوق‌العاده‌ای از واکین فینیکس. این فیلم در واقع پیش از بدل شدن این شخصیت به شخصیتی از کتاب‌های مصور است… و همین تفاوت اصلی است. فیلم‌های ابرقهرمانی همان طور که گفتم اگر هنر به حساب بیایند، قالب دیگری از آن هستند. ساختن این فیلم‌ها آسان نیست و آدم‌های بسیار بااستعدادی هم درگیر تولیدشان می‌شوند و خیلی از جوان‌ها هم این فیلم‌ها را تماشا می‌کنند و ازشان لذت می‌برند، ولی در نهایت فکر می‌کنم نوع دیگری از پارک‌های سرگرمی‌اند…»

  • پلی‌لیست