هنروتجربه:معاون بین الملل جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی عنوان کرد که در ایران ظرفیت بسیار محدودی برای نمایش فیلم‌های خارجی برخورداریم و در تهران تنها سینمای هنروتجربه امکان اکران این نوع فیلم‌ها را دارد.

امیر اسفندیاری، معاون بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی با بیان این که حضور فیلم‌های دو کشور ایران و ترکیه در جشنواره‌های هم می‌تواند شمار آثار مشترک را افزایش دهد، گفت:«ما مشترکات زیادی با ترکیه داریم. با توجه به نزدیکی جغرافیایی و تشابهات فرهنگی می‌توانیم فیلم‌های مشترک زیادی بسازیم. در این زمینه نیز مذاکراتی از قبل داشتیم امیدوارم که این‌ها به ثمر رسیده و به سینمای دو کشور کمک کنند».

عضو هیات مدیره جشنواره فیلم آسیاپاسیفیک که برای تماشای آثار سینماگران ترکیه در پنجاه‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم پرتقال طلایی آنتالیا حضور داشت، افزود:«من برای تماشای فیلم‌های ترکیه در این جشنواره حضور پیدا کردم. برای ما حضور آثار سینمایی ترکیه در جشنواره فجر بسیار اهمیت دارد. قرار بر این شد فیلم‌هایی که من نتوانستم به اکرانش برسم برایم ارسال شوند. البته می‌دانید به‌طور تاریخی ارتباط خوبی با جشنواره‌های ترکیه داریم. پیشتر فیلم‌های کارگردان‌هایی مانند نوری بیلگه جیلان و سمیح کاپلان اوغلو اکران شده بود و سال گذشته نیز فیصل سویسال در جشنواره فیلم حضور داشت. ما می‌خواهیم این ارتباطات مستحکم‌تر شود. ما از بازار خوب فیلم نیز در جشنواره جهانی برخوردار هستیم که شرکت‌های ترکیه نیز به آنجا آمده و محصولاتشان را ارائه می‌دهند».

اسفندیاری در ارتباط با نحوه نمایش فیلم‌های سینمایی ترکیه در ایران اظهار کرد:«در ایران ما از ظرفیت بسیار محدودی برای نمایش فیلم‌های خارجی برخوردار هستیم. حتی به فیلم‌های ایرانی که در سال بیش از ۱۰۰ عنوان ساخته می‌شوند، فضای کافی برای نمایش به علت کمبود سالن‌های سینمایی وجود ندارد. در تهران تنها سینمای هنروتجربه امکان اکران این نوع فیلم‌ها را دارد. اخیرا فیلم «گندم» از سمیح کاپلان اوغلو در آنجا به روی پرده رفت».

او در ارتباط با استقبال تماشاگران ایرانی از این نوع فیلم‌ها گفت:«میزان استقبال تماشاگران از فیلم‌های خارجی بستگی به کیفیت آنها دارد. فیلم‌های خارجی نیز مخاطب خاص خود را دارد. طبیعتا در تمامی نقاط جهان نیز به این شکل سینماهای «تجاری»، «جریان اصلی»، «هنری» وجود دارند که هر کدام تماشاگران خاص خود را دارند».

اسفندیاری که از ۲۰ سال پیش مسئولیت بخش بین‌المللی جشنواره‌های فیلم فجر را برعهده دارد، در ارتباط با برگزاری این جشنوار در سال آینده میلادی گفت:«این جشنواره در ماه آوریل امسال می‌شود، اما هنوز فهرست فیلم‌های آن مشخص نشده است».

 

برچسب‌ها: