هنروتجربه: اسپایک لی شاید در فصل جوایز امسال حضور نداشته باشد، اما این سینماگر نیویورکی تحسین‌برانگیز، دست‌کم برای دریافت یک جایزه مهم روی صحنه خواهد رفت.

لی که سال گذشته بالأخره اولین تندیس طلایی اسکارش را برای نگارش فیلم‌نامه «کلنزمن سیاه» برنده شد، طبق اعلام انجمن فیلم مرکز لینکلن، در چهل‌وششمین مراسم گالای جایزه چاپلین در ۲۷ آوریل ۲۰۲۰ (هشتم اردیبهشت ۱۳۹۹) مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

مراسم جایزه چاپلین مهم‌ترین رویداد مرکز لینکلن در جذب سرمایه به منظور حمایت از هنر سینما است. این مراسم سالانه از ۱۹۷۲ برپا شده که چارلی چاپلین در آن مورد قدردانی قرار گرفت (که آن سال از تبعید خارج شد و به آمریکا برگشت تا جایزه‌اش را بگیرد). پس از آن، جایزه چاپلین به سینماگران بزرگی اهدا شده است از جمله آلفرد هیچکاک، بیلی وایلدر، لارنس اولیویه، فدریکو فلینی، الیزابت تیلر، بتی دیویس، جیمز استوارت، رابرت آلتمن، مارتین اسکورسیزی، دایان کیتن، مریل استریپ، تام هنکس، سیدنی پواتیه، باربرا استرایسند، رابرت ردفورد، مورگان فریمن، رابرت دنیرو و هلن میرن.

اسپایک لی بیش از سه دهه است که فعالیت می‌کند و تا امروز جوایز متعددی را برنده شده است از جمله جوایز افتخاری بفتا و سزار، و جایزه بزرگ جشنواره کن که البته آن هم برای «کلنزمن سیاه» نصیبش شد.

  • ایندی‌وایر