هنر و تجربه: «انتقام‌جویان: پایان بازی» شاید پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما باشد (بدون در نظر گرفتن نرخ تورم) اما اصلا به اندازه «جوکر» سودآور نبوده است.

اواسط ماه اکتبر بود که تحلیل‌گر و گزارش‌گر گیشه ایندی‌وایر، تام بروگِمان، نوشت که «جوکر» (تاد فیلیپس) به عنوان یک درام تجدیدنظرطلبانه از کمپانی برادران وارنر می‌تواند از مرز فروش یک میلیارد دلار در فروش جهانی عبور کند. یک ماه بعد این اتفاق روی داد که اصلاً برای فیلمی با درجه نمایشی «آر» (زیر هفده با همراهی بزرگ‌تر) اتفاق ساده و کوچکی نیست.

حالا گزارش جدیدی از کارشناس فوربس»، اسکات مِندِلسِن، می‌گوید که «جوکر» به سودآورترین فیلم تاریخ سینما بدل شده است که بر اساس کتاب‌های مصور ساخته شده‌اند. بودجه دقیق فیلم، ۶۲ میلیون و پانصد هزار دلار بوده و «جوکر» تا این‌جا بیش از پانزده برابر هزینه تولیدش در گیشه فروش کرده است. رتبه قبلی در دست «وِنِم» بود که با بودجه نود میلیونی‌اش حدود ۸۵۴ میلیون دلار فروخته بود.

علاوه بر این، وقتی «جوکر» در اواخر ماه میلادی جاری از فروش یک میلیارد دلاری عبور کند، به ارزان‌ترین فیلمی هم بدل می‌شود که چنین موفقیتی را به دست آورده است. اغلب فیلم‌های یک‌میلیاردی گیشه، پروژه‌های عظیم استودیویی هستند. البته در حال حاضر، «ژوراسیک پارک» با بودجه‌ای ۶۳ میلیون دلاری، ارزان‌ترین فیلم یک‌میلیاردی تاریخ سینماست.

  • ایندی‌وایر