هنروتجربه:مستند بلند «سرزمین عسل» در بخش نمایش‌های ویژه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نمایش داده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم که برنده جایزه بزرگ جشنواره «ساندنس» و نماینده سینمای مقدونیه در مراسم اسکار در بخش نمایش‌های ویژه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

مستند «سرزمین عسل» که طی سه سال توسط لیوبو استفانوف و تامارا کوتفسکا ساخته شده، درباره‌ زن میان‌سالی به نام خدیجه موراتووا است که به همراه مادر ۸۵ ساله‌ کم‌بینایش نظیفه در یک مزرعه کوچک و بدون برق در دهکده متروکی در کوهستان‌های مقدونیه زندگی می‌کند و به حرفه‌ زنبورداری و تهیه عسل ارگانیک اشتغال دارد اما داستان مبتنی بر مناقشه‌ فیلم زمانی آغاز می‌شود که مهمانان ناخوانده‌ای وارد این سرزمین می‌شوند و شادابی این زندگی را با روش‌های زنبورداری‌‎شان که توجه کمتری به طبیعت دارد، به مخاطره می‌اندازند.

فیلم‌برداری سکانس‌هاس داخلی «سرزمین عسل» توسط فجمی دآوت و سمیر لیوما اغلب با نور شمع انجام‌شده و فیلم‌سازان، صمیمیت مادر و دختر را به تصویر کشیده‌اند؛ رابطه‌ای که در آن عشق و علاقه به‌جای کلمات، از طریق نگهداری و مراقبت از همدیگر منتقل می‌شود.

این فیلم به تهیه‌کنندگی آتاناس گیورگیف پس از کسب جایزه بزرگ بخش مستند جهان و جایزه ویژه هیات داوران برای فیلم‌برداری جشنواره معتبر ساندنس، نامزد بهترین فیلم مستند و بهترین کارگردانی جوایز انجمن بین‌المللی مستند (IDA) شده و به عنوان نماینده سینمای مقدونیه در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی [خارجی‌زبان] به آکادمی اسکار ۲۰۲۰ نیز معرفی شده است. این فیلم در جشنواره‌هایی چون ایدفا، لایپزیگ، هات‌داکس، جیلاوا، وین، مستند نیویورک و… هم روی پرده رفته است.

سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۸ به دبیری محمد حمیدی‌مقدم در شهر تهران برگزار می‌شود.