هنروتجربه: مستند «آپولو ۱۱» ۵ جایزه شامل بهترین فیلم ، بهترین مستند آرشیوی، بهترین مستند علمی-طبیعی، بهترین موسیقی و بهترین تدوین را از مراسم انتخاب بهترین مستندهای سال که شب پیش توسط انجمن منتقدان آمریکا در بروکلین برگزار شد، دریافت کرد.

مستند «آپولو ۱۱»که از مدعیان بخش مستند اسکار نیز محسوب می شود، بر روی ماموریت فضایی به همین نام در سال ۱۹۶۹ تمرکز دارد؛ ماموریتی که اولین فضانورد با مسافر انسان به ماه سفر کرد. این مستند در جشنواره فیلم ساندنس نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفته و در زمان اکران نیز در حدود ۱۲ میلیون دلار فروخت.

جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره به طور مشترک به پیتر جکسون (کارگردان سه گانه ارباب حلقه ها) با مستند «آن‌ها نباید پیر شوند» و همچنین استوین بوگنار و جولیا ریچرت برای مستند «کارخانه آمریکایی» رسید؛ باراک اوباما و همسرش تهیه کنندگان این مستند بودند.

جایزه بهترین فیلمبرداری برای مستند نیز به جان چستر برای «بزرگ‌ترین مزرعه کوچک» رسید.جایزه بهترین مستند داستانی به «ستاره‌های وسترن» با روایت بروس اسپرینگستن اهدا شد و مایکل آپتد کارگردان سرشناس نیز جایزه لندارک را برای ساخت سریال «آپ» دریافت کرد.

در مراسم دیشب جایزه بهترین مستند ورزشی به «دختران» از سونی پیکچرز کلاسیکز درباره اولین رقابت به تمامی زنانه در رقابت‌های جهانی قایق‌رانی رسید و مستندی درباره زندگی تونی مورسیون با عنوان «تونی موریسون: تکه‌هایی که من هستم» ساخته ماگنولیا در بخش مستند زندگینامه‌ای نام خود را به عنوان برنده ثبت کرد.

فردریک وایزمن در این جشنواره جایزه پنی بیکر را دریافت کرد. این جایزه که پیش از این با عنوان جایزه یک عمر دستاورد هنری به انتخاب منتقدان شناخته می‌شد، بعد از در گذشت دی. ای. پنی بیکر، مستند ساز مشهور، به اسم وی نام گذاری شد.

دیگر برندگان این جشنواره، مستند‌های «لیندا رونستاد: نوایی از صدای من»، «تکه‌هایی که من هستم» و «ستاره‌های غربی» هستند.

 هالیوود ریپورتر