هنروتجربه: کوین فایگی رئیس کمپانی «مارول» پس از چندهفته به بحثی که مارتین اسکورسیزی به راه انداخت و مارول را سینما ندانست واکنش نشان داد.

ماه گذشته مارتین اسکورسیزی علیه فیلم‌های مارول اظهار نظر کرد و ضمن مقایسه آن‌ها با پارک‌های تفریحی توفانی به راه انداخت، کوین فایگی بالاخره پاسخ او  را  داد و اشاره کرد این اختلاف‌ها  برآمده از نگاه‌های متفاوت به هنر است.

اسکورسیزی در مصاحبه‌ای با امپایر گفته بود :«فیلم‌های مارول سینما نیستند و این سینمایی نیست که تلاش داشته باشد تا تبادلات احساسی از انسان بودن وانتقال آن به دیگران را خلق کند».

این کارگردان برنده اسکار در نقد خود مارول عنوان داشته فیلمسازی به سبک مارول تنش ظریف بین تجارت و هنر را از بین برده و به سادگی اجازه داده است تا تجارت حاکم شود.

اما کوین فایگی در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم‌های ابرقهرمانی اثری منفی برای سینما دارند، گفت:« معتقدم چنین نگاهی مایه تاسف است. من و همه آنهایی که روی  ین فیلم‌ها کار می‌کند، عاشق فیلم‌ها و عاشق سینما رفتن هستم و عاشق این هستیم که بنشینیم و در سینمایی پر از افراد دیگر، تجربه‌ای مشترک داشته باشیم».

کوین فایگی در پاسخ به نقد اسکورسیزی مثال‌هایی ارایه کرد که به جای ادامه دادن به فیلم «مرد آهنی» رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک را در برابر کاپیتان آمریکا یعنی کریس اوانز در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» قرار داد و دو شخصیت محبوب را به چالش کشید.

او اشاره داشت: «نیمی از شخصیت‌های محبوب این جهان داستانی را در انتهای فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» کشتیم و برای همین اصلا همین خطرپذیری برای ما جالب بوده و به ما اجازه داده تا جلوتر برویم و جایگاه متفاوتی کسب کنیم».فایگی یادآوری کرد به شخصه اسکورسیزی را نمی‌شناسد اما یادآوری می‌کند که در نهایت هنر یک امر ذهنی است:« هر کسی تعریف متفاوت از هنر دارد. هر کسی تعریف متفاوتی از ریسک دارد. برخی فکر نمی‌کنند این سینما باشد، خوب حق دارند نظرشان را بگویند. همه حق دارند در این باره بنویسند و من منتظر هستم تا ببنیم در آینده چه اتفاقی می‌افتند. اما در همین حال ما به ساخت فیلم‌هایمان ادامه می‌دهیم».

او  ادامه داد:« برخلاف این که به سینما به عنوان یک خط تولید نگاه کنیم، فیلم بعدی دیزنی پلاس با بازی الیزابت اولسون و پل بتانی ریشه در سریال ۱۹۵۰ دارد و شبیه دیگر کارهای قبلی ما نیست. کار ما شباهتی به ژانرهایی که پیش‌تر کار شده ندارد . اما حقیقت این است که این فیلم‌ها دربرگیرنده همه چیز هستند. داستان‌هایی علمی-داستانی بزرگ و تمثیلی….».

اولین فیلم مارول از جهان سینمایی‌اش با اکران «مرد آهنی» در سال ۲۰۰۸ شروع شد و امسال در نهایت با «انتقام جویان: پایان بازی» جهان سینمایی این کمپانی به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ بدل شد و از «آواتار» پیش افتاد.

هالیوود ریپورتر