هنروتجربه: جمعی از پاریسی‌های معترض دیروز سه‌شنبه، مانع اکران فیلم جدید رومن پولانسکی در یک سینما شدند.

اتهام جدید تجاوز که به تازگی به رومن پولانسکی زده شد موجب شد تا اکران آخرین فیلم او فیلم در پاریس مختل شود. حدود ۴۰ نفر از معترضان دیروز در پی اولین اکران فیلم «یک افسر و یک جاسوس» این کارگردان لهستانی-فرانسوی در برابر سینما «رو شمپولین» تجمع کرده و مانع نمایش آن شدند. این در حالی بود که این فیلم در دیگر سینماهای فرانسه بدون مشکل به نمایش درآمد.یکی از این معترضان گفت لغو این اکران یک پیروزی نیست، پیروزی این است که مصونیت متجاوزان به پایان برسد.

 چند روز پیش یک بازیگر فرانسوی ادعا کرد در سال ۱۹۷۵ و زمانی که تنها ۱۸ سال داشت، این کارگردان به وی تعرض کرده است.پولانسی از طریق وکیلش این اتهام را رد کرده است.این نخستین بار نیست که فیلمی از پولانسکی با اعتراض روبه رو می شود و اکتبر ۲۰۱۷ نیز معترضان مراسم افتتاحیه مروری بر فیلم‌های قدیمی پولانسکی را مختل کرده بودند.

پولانسکی سال ۱۹۷۷ با اتهام آزار جنسی یک دختر ۱۳ ساله در آمریکا روبه رو شد و به دنبال آن دیگر پا به این کشور نگذاشت. اعتراض به او پس از افشای مشکلات اخلاقی هاروی واینستین غول هالیوودی اوج گرفت و به دنبال آن آکادمی اسکار سال پیش، او را از این آکادمی اخراج کرد.

پولانسکی در فیلم جدیدش به مساله دریفوس و باور عمومی و محکومیت او در سال ۱۸۹۴ به جرم خیانت پرداخته است، در حالی که او بی‌گناه بود. این ماجرا در تاریخ فرانسه جایگاه خاصی دارد و این کارگردان وضعیت خود را با این افسر مقایسه کرده است.

رویترز