هنروتجربه: لارنس پل که برای طراحی صحنه «بلید رانر» (ریدلی اسکات، ۱۹۸۲) نامزد جایزه اسکار شده بود، دهم نوامبر (نوزده آبان) در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

ریدلی اسکات در بیانیه‌ای که ابتدا در «ورایتی» منتشر شد، چنین گفته است: «واقعاً تحت تأثیر وفاداری و حمایت او از طرح عجیب‌مان برای جهان منحصربه‌فرد «بلید رانر» بودم.» به‌راستی تصور پل از آینده‌ای دیستوپیایی که صنعت ویرانش کرده همچنان نمادین است و چندان دور از دنیایی نیست که امروز در آن به‌سر می‌بریم (داستان فیلم در لس‌آنجلس ۲۰۱۹ روی می‌دهد). به‌علاوه، دنباله درخشان دنی ویلنو با عنوان «بلید رانر ۲۰۴۹» هم به‌شدت وام‌دار تصویری است که پل از این شهر در آستانه فروپاشی خلق کرد.

علاوه بر این، لارنس پل خالق دنیای نوستالژیک «بازگشت به آینده» (رابرت زِمِکیس، ۱۹۸۵) هم بود؛ فیلمی که با داستان سفر در زمانی خود، دهه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد و از ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ را با دکورهای مختلفی در بر می‌گیرد. البته پل در خلق جهان‌های آخرالزمانی با جان کارپنتر نیز همکاری کرد و در اکشن-تریلر «فرار از لس‌آنجلس» تصویر دیگری از این شهر را به نمایش گذاشت.

لارنس پل که در شیکاگو متولد شد، فارغ‌التحصیل رشته معماری از دانشگاه آریزونا بود. او برای کارش در «بلید رانر» جایزه بفتا را برنده شد و برای «بازگشت به آینده» دوباره نامزد این جایزه شد.

  • ایندی‌وایر