هنروتجربه: مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف این رویداد سینمایی معرفی شدند.
مرکز همایش‌های برج میلاد تهران شامگاه جمعه ۲۴ آبان میزبان مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بود. در این مراسم مسئولین سازمان سینمایی و جمعی از هنرمندان سینما حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی طی سخنانی ضمن تشکر از دبیر جشنواره و ستاد برگزاری و انجمن سینمای جوان،جشنواره فیلم کوتاه را مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه در خاورمیانه و غرب آسیا عنوان و تاکید کرد:«امسال برای اولین بار بودجه جذب شده حمایت از فیلم‌سازان جوان در شهرستان‌ها به نسبت سال گذشته پنج برابر شده و امیدوارم کمک کند تا مثل گذشته بتوانند چهره‌های بزرگی از این استعدادها به سینما معرفی شود. امیدوارم زمینه استفاده تلویزیون و رسانه‎‌های جدید از این شیوه گفتمان‌‌سازی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. فیلم کوتاه می‌تواند فکورانه‌تر باشد و ما می‌توانیم به مردم کمک کنیم تا از این قاب سینمایی استفاده بیشتری کنند. فیلم کوتاه به عنوان قاب تولید باید بازارسازی و با توجه به اقتصاد سینما برای خود ماندگاری بیشتری ایجاد کند. سازمان سینمایی هم از ظرفیت خود و فضای هنروتجربه استفاده کرده است و در عین حال باید آن را گسترش دهد».

 در این مراسم ‌هم‌چنین سید صادق موسوی دبیر سی‌ و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران طی سخنانی کوتاه گفت: «قبل از هرچیز باید بگویم در این جا به روال جشنواره‌های دیگر قصد ندارم تا درباره عدد و رقم‌‌های مرسوم مربوط به برگزاری این دوره از جشنواره حرف بزنم. بلکه می‌خواهم از تمام هنرمندان، همکاران، مخاطبان هنردوست، شهردار محترم تهران، هیأت‌های دیپلماتیک و در آخر از آقای انتظامی که از این جشنواره حمایت کرده‌اند، تشکر کنم.امیدوارم سال‌های آینده هم مثل تمام سال‌های گذشته و این دوره برگزاری جشنواره درخشان باشد و ما از حمایت‌های دستگاه‌های مختلف فرهنگی کشور برخوردار باشیم. بار دیگر میلاد حضرت رسول (ص) را تبریک می‌گویم و امیدوارم حال همه مردم ایران خوب باشد. آرزو می‌کنم این شب هم برایتان خاطره‌انگیز شود و به تمام برندگان امشب تبریک می‌گویم».

تقدیر از مهوش شیخ الاسلامی و مسعود امینی تیرانی
مراسم تقدیر از مسعود امینی تیرانی فیلم‌بردار و کارگردان و بزرگداشت مهوش شیخ‌الاسلامی مستندساز پیشکسوت از بخش‌های اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران بود.

امینی تیرانی بعد از حضور روی صحنه بیان کرد: «فکر می‌کنم در سی و سه چهار دوره از این سی و شش دوره جشنواره حضور داشتم. مجبور هستم که از چند موضوع اظهار ناراحتی کنم. کاش فیلم «رآی» سپیده برنجی هم در جمع آثار جشنواره بود. کاش کریم لک‌زاده هم بود و مرور آثارش انجام می شد و کاش خیلی از فیلم‌ها مجبور به اصلاح نمی‌شدند. باید تغییر جدی‌تری در زمینه انتخاب و حضور آثار در جشنواره اتفاق بیافتد و از حسین انتظامی درخواست می‌کنم اختیار بیشتری به دبیر جشنواره داده شود».

مهوش شیخ الاسلامی مستندساز هم به پاس یک عمر فعالیت مستمر در حوزه مستندسازی توسط صادق موسوی، فرشته طائرپور و حسین انتظامی مورد تجلیل قرار گرفت.شیخ الاسلامی گفت: «از کسانی که در همه این سال ها به من کمک کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم لیاقت این جایزه و تجلیل را داشته باشم».

این مراسم با اهدای جوایز بخش‌های مختلف جشنواره پایان گرفت.

جوایز بخش داستان‌نویسی
جایزه اول شامل ۷۰ میلیون ریال به فیلم «اشغال» به کارگردانی علی عزیزی

جایزه دوم شامل ۵۰ میلیون ریال به فیلم «دیگری» کار سامان حسین‌پور و آکو زندکریمی

جایزه سوم شامل ۳۰ میلیون ریال به فیلم «فیلمرغ» ساخته امیرمسعود سهیلی

دیپلم افتخار به فیلم «لیمبو» به کارگردانی تورج هیبتی و «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی‌مقدم

جوایز مسابقه داستان کوتاه برای اقتباس
جایزه نفر اول شامل ۵۰ میلیون ریال به «میدان» نوشته علی جلائی

جایزه نفر دوم شامل ۳۰ میلیون ریال به «پاسبان‌های بطنم» نوشته رقیه کبیری

جایزه نفر سوم شامل ۲۰ میلیون ریال به «شکل عبری کلمات» نوشته خسرو عباسی خودلان

همچنین به سایر نامزدها شامل داستان‌های «برف نو» از ترانه دلاوری، «توت‌فرنگی‌های یخی» از سعیده کامرانی، «جنگ مهر» از ندا رسولی، «ماه منظر» از حدیث ناظری، «در سکوت مطلق طهماسب شرفی» از مریم محمدی‌کلهری، «درستش هِرات است» از علی اکبری، «سکوت» از نسیم نعمت‌اللهی، «شکار تنهایی» از اردوان نیک‌نیا و «گنج‌نامه» از حجت مهرعلیزاده هر کدام ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی تعلق گرفت. حق رایت هر کدام از این آثار برگزیده توسط انجمن سینمای جوانان برای تبدیل به فیلم کوتاه خریداری خواهد شد.

به مناسبت هم‌زمانی سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با بیست و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، خانه کتاب از کیوان مهرگان روزنامه نگار و نویسنده تقدیر کرد.

جوایز بخش بین‌الملل
جایزه ویژه هیأت داوران شامل لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای فیلم داستانی «آشمینا» به کارگردانی دیکل برنسون از کشور نپال

دومین جایزه ویژه هیأت داوران برای انیمیشن «یکدیگر» به کارگردانی سارا طبیب‌زاده

جایزه بهترین فیلم داستانی برای «نهایت راحتی» به کارگردانی کیرسیککا ساری از کشور فنلاند

جایزه و تندیس بهترین پویانمایی برای فیلم «آنتراول» به کارگردانی نیکولا مایداک و آنا ندکیویچ از صربستان

جایزه بهترین فیلم تجربی برای «مکان‌ها» به کارگردانی کلودیا بارال ماکاس از کشور اسپانیا

جایزه بهترین مستند برای فیلم «تاریخچه گرگ‌ها» به کارگردانی آگنیس منگ از کشور پرتغال

جایزه بزرگ به مبلغ ۳ هزار یورو برای فیلم «برادری» به کارگردانی پیر بورلت – همیلین از کشور کانادا

بخش مسابقه ملی
جایزه بهترین فیلم: تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به (تهیه‌کننده حقیقی) برای فیلم «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی بَرزُکی از کاشان

جایزه ویژه هیأت داوران:در بخش فیلم‌های داستانی، شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به سعید نجاتی برای فیلم «دابُر»

بهترین کارگردانی فیلم داستانی:تندیس جشنواره و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به سیدمهدی موسوی بَرزُکی از کاشان برای کارگردانی فیلم «عزیز»

بهترین کارگردانی فیلم تجربی: تندیس جشنواره و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به «پیام رضایی» از تهران برای کارگردانی فیلم «به سبک زمین»

دیپلم افتخار بهترین فیلم تجربی و مبلغ ۱۰۰میلیون ریال به فیلم «وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از ۱۵۴ سال خسته می‌شود» به کارگردانی شهریار حنیفه

بهترین کارگردانی فیلم مستند: تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰میلیون ریال به فیلم مستند «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی از تهران

بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی: تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰میلیون ریال به انیمیشن «کلاف» به کارگردانی «ملیحه غلام‌زاده» از تهران

دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به انیمیشن «گرسنگی» به کارگردانی زهرا رستم‌پور از تهران

بهترین فیلم‌نامه: تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰میلیون ریال به سونیا حداد و فرنوش صمدی از تهران برای فیلم «امتحان»

بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند: تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به فیلم «آنجا که باد می وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی از تهران

بهترین صدای فیلم(صدابرداری):تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به مصطفی بهمنی صدابردار فیلم «عزیز»

بهترین تدوین: تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به اسماعیل علیزاده برای تدوین فیلم «بی‌ریختی»

بهترین فیلم‌برداری:تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به مسعود امینی‌تیرانی برای فیلم‌برداری فیلم «جونده»

بهترین بازیگری: ضمن تقدیر از بازیگران پیشکسوت (گلاب آدینه، بابک کریمی، ترانه علیدوستی و …) جهت حمایت از فیلم کوتاه و تقدیر از بازی صدف عسکری بازیگر جوان فیلم «امتحان»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به یاسمن نصیری برای بازی در فیلم «عزیز»

بهترین دستاورد فنی-هنری: دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به مجتبی موسوی برای انیمیشن «آقای گوزن»

بهترین موسیقی فیلم: دیپلم افتخار  و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به هومن راد برای ساخت موسیقی انیمیشن «کلاف»

بهترین فیلم با موضوع هویت ملی:دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به بهرام عظیمی کارگردان و تهیه‌کننده انیمیشن «سیم ششم».

بهترین فیلم با موضوع انسجام ملی و سرمایه اجتماعی:دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به محمدرضا وطن‌دوست برای فیلم «لِسِک»

بهترین فیلم با موضوع نشاط و امید به آینده: دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به رضا جمالی از اردبیل برای فیلم «اینجا جایی برای فرود نیست»

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
تندیس آسیفا و جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریالی به سمانه شجاعی برای کارگردانی انیمیشن «جسم خاکستری»

نشان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستندبه روح الله اکبری برای مستند «جلیل و خلیل»

مدال ایسفا (انجمن فیلم کوتاه تهران) و لوح تقدیر به همراه ۵۰ میلیون ریال به فیلم «به سبک زمین» ساخته پیام رضایی

وتندیس یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) به همراه لوح تقدیر و دوربین ۵d mark 4  به مریم زارعی کارگردان فیلم «مگرالن»

تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به‌عنوان جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم «کوچه» ساخته محمدرضا مصباح