هنروتجربه: مارک روفالو که در پاسخ به مارتین اسکورسیزی پیشنهاد کمک به جوانان  و سینمای هنری را مطرح کرده بود با واکنش شدید پل شریدر روبرو شد.

 مارک روفالو به اظهارات اسکورسیزی درباره سینمای مارول و  پارک تفریحی خواندن آنها پاسخ داده بود و خواستار ایجاد صندوق ملی کمک به سینمای هنری شد. روفالو که هم بازیگر نقش «هالک» در دنیای مارول بوده و هم با اسکورسیزی در «شاتر آیلند» کار کرده است درگفتگویی با بی‌بی‌سی گفت: «اگر در دنیایی زندگی می‌کنیم که اقتصاد تعیین کننده ارزش جامعه است پس آن کسی که بزرگ‌ترین‌ها را بسازد حاکم خواهد بود و آنها سعی می‌کنند که بارها و بارها همین کار را تکرار کنند. ‌اسکورسیزی به چیزی جالب، توجه کرده و ای کاش بیشتر آن را باز می کرد.او گفته است پیشنهاد نمی‌کنم فیلم‌های کم‌هزینه بسازید. اما حرفش دقیقا همین معنی را می‌دهد».

روفالو در ادامه گفت: «ما باید یک بودجه ملی در اختیار داشته باشیم که از هنر حمایت کند و به آنهایی پول بدهد که می‌خواهند نوع دیگر سینما را مورد توجه قرار دهند. اگر می‌خواهید فیلمی از نظر تجاری موفق تولید کنید – که خود اسکورسیزی هم تلاش زیادی در این زمینه دارد – پس دیگر نمی‌توانید با چنین سیستمی مقابله کنید. خیلی دوست داشتم که اسکورسیزی خودش چنین صندوق ملی تشکیل دهد و به جوانان و استعدادهای جدید اجازه کار بدهد تا هنر حکفرما شود. این عالی می شود».

این در حالی است که  اسکورسیزی در سال‌های اخیر از طریق بنیاد خودش به بازسازی کارهای سینمایی قدیمی پرداخته و آنها را برای دانشجویان جوان نمایش داده و تهیه کننده فیلم‌های کوچک و مستقل و خارجی زبان هم بوده است.

در همین حال پل شریدر به شکلی عجیب وارد این مبحث شده و در متنی که در صفحه فیس بوکش منتشر کرده نوشته است:« هرگز مارک روفالو را ملاقات نکرده‌ام و قرار نیست از واژه احمق برای خطاب کردن او استفاده کنم، ‌اما این واقعا احمقانه است».

پل شریدر ۷۳ ساله فیلمنامه نویس، کارگردان و منتقد موفق آمریکایی و نویسنده شماری از فیلمنامه‌های اسکورسیزی از جمله «راننده تاکسی»، «آخرین وسوسه مسیح» و «گاو خشمگین» است.

•ایندی وایر