هنروتجربه-سعید حضرتی: فیلم داستانی «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی لوح تقدیر موسسه «هنروتجربه» در سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه تهران را به خود اختصاص داد. با سید مهدی موسوی برزکی که پیش از این سابقه کارگردانی فیلم‌های کوتاهی چون «زخم»، «زندگی شاید همین باشد»، «شیخ علی» و «همه نیمه من» را دارد گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.فیلم کوتاه «عزیز» در جشنواره فیلم کوتاه تهران رکورددار دریافت جوایز شد و علاوه بر دیپلم افتخار هنروتجربه، جایزه‌های بهترین فیلم،بهترین کارگردانی فیلم داستانی‌،بهترین صدای فیلم و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن را هم از آن خود کرد.

 از فیلم شروع کنیم،پیش تولید فیلم داستانی «عزیز» چه زمانی کلید خورد و فیلمبرداری آن کی آغاز شد؟
تیرماه سال ۹۷ لوکیشن موردنظر را  در ابوزید آباد که یکی از شهرهای اطراف کاشان است،انتخاب کردیم. بازیگران هم از بومی‌های ابوزید آباد با گویش محلی معروف به راجی بودند که برای اولین بار مقابل دوربین می‌رفتند. پیش تولید و تمرین با بازیگران زمان زیادی برد و آبان ماه سال ۹۷ فیلم‌برداری آغاز شد.

نسرین نصیری که سابقه همکاری با فیلم قبلی شما را دارد هم در فیلم «عزیز»  حضور داشت.
بله فیلم قبلی با نسرین نصیری کار کردم که متاسفانه فیلم دچار مشکلاتی شد و آن‌طور که باید دیده نشد. خوشحالم بازی نسرین نصیری در این فیلم مورد توجه قرار گرفت. نصیری سابقه بازی در تئاتر و فیلم کوتاه را دارد که بازی در فیلم «عزیز» جدی‎تر از کارهای قبلی ایشان بود.

در وضعیت تعریف شده برای سینما و به‌خصوص فیلم کوتاه،چطور فضایی برای ساخت فیلم‌هایتان پیدا می‌کنید؟
برای ساخت به شدت دچار مشکل بودم، چون حمایتی نشدم و با هزینه شخصی فیلم را ساختم. از عوامل بومی کاشان که از اعضای سینمای جوان بودند دعوت کردیم که البته هیچ‌کدام دستمزدی دریافت نکردند. بعد از تولید فیلم انجمن سینمای جوان تهران کار را دیدند و دوست داشتند و قرار بر این شد ۵۰ درصد از هزینه‌ها را پرداخت کنند که در واقع کار مشارکتی شد. به هر حال تهیه کننده‌ها به راحتی به فیلم‌سازان مستقل اعتماد نمی‌کنند و فعلا مجبوریم با هزینه شخصی کار را تولید کنیم .امیدوارم مسیر فیلم‌سازی برای بقیه باز شود و بتوانند فیلم‌های مستقل خودشان را تولید کنند.

بازیگران فیلم هم از بومی‌های ابوزید آباد با گویش محلی معروف به راجی بودند که برای اولین بار مقابل دوربین می‌رفتند. پیش تولید و تمرین با بازیگران زمان زیادی برد

جشنواره‌ها چه کمکی می‌تواند به فیلم‌سازان مستقلی چون شما بکند؟
در حین ساخت فیلم به جایزه فکر نمی‌کنم. اما جشنواره باعث می‌شود انگیزه بگیریم و توان بیشتری برای ادامه مسیر خود داشته باشیم. خوشبختانه در جشنواره فیلم کوتاه تهران این اتفاق افتاد. از این بابت خوشحالم که عواملم دیده شدند واین دیده شدن باعث می‌شود به آن‌ها اعتماد شود که کارهای بزرگ‌تر و بهتری تولید کنند.

فیلم «عزیز» لوح تقدیر موسسه هنروتجربه را از آن خود کرد آیا انتظار این جایزه را داشتید؟
به هنروتجربه رفت و آمد دارم و از اکران فیلم‌های گروه هنروتجربه باخبر هستم. خوشبختانه فیلم‌هایی که امکان نمایش ندارند و دیده نمی‌شوند و مخاطب خاص و فرهیخته‌تری از آن استقبال می‌کند در این گروه اکران می شود و این نکته بسیار مهمی برای فیلم‌سازانی است که مستقل کار می‌کنند. دلخوشی‌مان این است که فیلم کوتاه می‌تواند در هنروتجربه اکران شود و مخاطب تماشا می‌کند. هنروتجربه به ما خیلی انگیزه می‌دهد که کارهایی که دغدغه خودمان است و حرفی برای گفتن دارد را بسازیم و جایی وجود دارد که بتوانیم اکران کنیم. تشکر ویژه دارم از هنروتجربه که در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ما را غافلگیر کردند و فکر نمی‌کردم نگاه ویژه‌ای به فیلم‌ام داشته باشد و ممنونم و امیدوارم در آینده همین نگاه و حمایت وجود داشته باشد.

فیلم بعدی‌تان در چه مرحله‌ای است؟
طرح کار کوتاه‌ام آماده شده و درحال نوشتن فیلم‌نامه آن هستم که بازهم تمی اجتماعی  دارد وامیدوارم سال آینده به مرحله تولید برسد.

برچسب‌ها: