هنروتجربه:سعید نجاتی برای فیلم «دابر» در دو بخش و ملیحه غلامزاده نیز برای «کلاف» در یک بخش جشنواره بین‌المللی فیلم رشد برگزیده شدند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم رشد، برگزیدگان چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد معرفی شدند.

علیرضا کاظمی معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش، حسن ملکی معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران، سعید بدیعی دبیر ادوار جشنواره، مهدی سالم مدیر شبکه امید سیمای جمهوری اسلامی ایران، مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی، محمدمهدی کاظمی معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی سازمان پژوهش، مهری فخری مدیر کل توسعه فنی یونسکو در تهران، ارشاد استعدادی مدیرکل حوزه ریاست سازمان پژوهش، علی باقرزاده مدیر کل حوزه وزارت وزارت آموزش و پرورش، محسن چینی‌فروشان دبیر ادوار جشنواره در مراسم اختتامیه چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد که عصر جمعه، اول آذر در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد، حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم وحید گلستان، دبیر جشنواره فیلم رشد گفت:«هفته اول از سفر شش ماهه جشنواره چهل و نهم به پایان خود نزدیک شد اما این مراسم با اهدا جوایز به پایان نمی‌رسد و سفر خود را در تمام نقاط ایران ادامه می‌دهد. در این دوره سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی نگاهی توسعه‌محور به جشنواره داشت و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده اتفاقات خوبی را در دوره‌های آینده شاهد خواهیم بود».

او با بیان اینکه امسال برای اولین‌بار کارگروه طراحی آموزشی در جشنواره تعریف شد، افزود:«جشنواره زمانی به جایگاه واقعی خود می‌رسد که شبیه خودش باشد و نیازی به خصلت‌های دیگر جشنواره‌ها ندارد چراکه جشنواره‌ای تخصصی و منحصربه فرد در دنیاست. این رویداد در تلاش است تا ظرفیت‌های فیلم آموزشی را براساس فرصت‌های تازه‌ای که برنامه درسی ملی دراختیار ما قرار داده است به بالاترین سطح برساند».

گلستان با اشاره به اینکه فیلم‌های جشنواره هم‌زمان با برگزاری در ایران در ۱۲ کشور دنیا به نمایش درآمد، درخصوص نشست‌های علمی گفت:«نشستی در آستانه پنجاه‌سالگی طراحی شد که در این نشست دوره پنجاهم به عنوان نقطه عطفی در جهت ایجاد تحول در نظر گرفته شد. این تحول در سه مبنا طراحی شده است. بر این اساس سند تحول بنیادین امکانی را فراهم می‌کند تا فیلم تنها وسیله تزئینی و جنبی در آموزش نباشد و به رسانه رسمی تبدیل می‌شود. نکته دوم فرصت‌هایی است که اینترنت در انتشار فیلم‌ها در گستره بزرگی از  مخاطبان و کاهش هزینه‌ها فراهم می‌کند. وجه سوم ایجاد بستر بازار فیلم‌آموزشی است که نشستی علمی هم در این خصوص برگزار شد».

به گفته وحید گلستان امسال بیش از چهل‌ و دو هزار نفر در شهرستان‌های تهران به تماشای فیلم‌ها نشستند و در حاشیه جشنواره، شب‌های سینمای مقاومت، آلمان و یونسکو برگزار شد که شب سینمای آلمان به همکاری با آلمان در زمینه مرور آثار پنجمین جشنواره کودک‌آنلاین انجامید.

پس از آن فیلم‌های منتخب بخش دانش‌آموزان فیلم‌ساز معرفی شد که جایزه اول به فیلم «۶ ماه رشد،۶ ثانیه دور ریختن» به کارگردانی بومیکا سینها از کشور هند در بخش مستند و جایزه رتبه دوم به فیلم‌ «حباب» به کارگردانی دیانا حیدری در بخش داستانی رسید.

همچنین فیلم «قوانین وسواسی‌ها» به کارگردانی نرگس رفاهی در بخش پویا نمایی رتبه سوم را کسب کرد و دیپلم افتخار فیلم‌های منتخب بخش دانش‌آموزان فیلم‌ساز به فیلم «طغیان» اثری از ماژان کیمیایی و علیرضا احد نوری در بخش پویانمایی و فیلم «هزار سال زندگی» به کارگردانی امیرحسین دهقان در بخش مستند تعلق گرفت‌.

در بخش فرهنگیان فیلم‌ساز، جایزه رتبه اول این بخش به فیلم «بابردوو» ساخته سیاوش ساعدپناه در بخش داستانی داده شد. فیلم «باهم، بی‌هم» به کارگردانی مریم سجادی نجف‌آبادی هم در بخش پویانمایی رتبه دوم را کسب کرد. همچنین رتبه سوم به فیلم «یک شب در مدرسه»، اثری از رضا رادپور در بخش مستند اهدا شد.

دیپلم افتخار فیلم‌های منتخب بخش فرهنگیان فیلم‌ساز به دیا به کارگردانی آنیش ناراس در بخش داستانی تعلق گرفت.

در بخش دیگری از این برنامه حسن ملکی، معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی صحبت کرد:«این جشنواره اثر موثری در نظام آموزش وپرورش نخواهد داشت اما در کل هر جشنواره‌ آموزشی که برگزار می‌شود بی‌تاثیر هم نخواهد بود. نظام آموزش بر پایه سند بنیادین آموزش و پرورش ثابت است و تمام رسانه‌های آموزش باید خودشان را در اختیار این سند بگذارند. عصاره سند بالادستی ما رشد همه جانبه انسان است و اگر بخواهم روح اسناد را معرفی کنم چیزی جز این نیست، اگر مدیران خسته نشوند و برنامه‌مند عمل کنند باید برنامه‌هایی تولید کنیم تا ابعاد رشد کودک را به طور متوازن رشد بدهیم».

همچنین در بخش داستانی، فیلم سینمایی «قطار آن شب» به کارگردانی حمیدرضا قطبی رتبه اول، فیلم «فرزند زمین» به کارگردانی مژگان بیات رتبه دوم و دیپلم افتخار به فیلم آلفونس جیتر بیت به کارگردانی مارک اسچیتر از کشور آلمان تعلق گرفت.

در ادامه محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش به روی صحنه رفت. به گفته او، ۷۵ درصد از آموزش از مسیر دیدن و ۱۳ درصد شنیدن و ۸۸ درصد از تلفیق این دو حاصل می‌شود و تنها ۱۲ درصد محصول حواس دیگر ما است. فیلم‌های آموزشی به جهت به کار گیری این ابزارها عرصه جذاب‌تر و عمیق‌تری برای یادگیری در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد و ظرفیت بالایی برای ساختن جامعه‌ای توانمند به وجود می‌آورد. این سهم بسیار جدی است چرا که دسترسی به این ابزارها گسترش پیدا کرده و تاثیر عمیقی در ایجاد ظرفیت یادگیری دارند.

در بخش فیلم‌ کوتاه نیز فیلم «سوزن» به کارگردانی یوسف جعفری رتبه اول و فیلم «شیرینی زندگی» به کارگردانی هوراسیو رومو  از کشور مکزیک رتبه دوم را کسب کردند. دیپلم افتخار این بخش به فیلم‌های «دابُر» به کارگردانی سعید نجاتی و امیرحسین عزیزی بازیگر نقش اول فیلم «آبی کمرنگ» تعلق گرفت.

در بخش مستند جایزه رتبه اول این بخش به فیلم «بی‌گدار» اثر علیرضا دهقان و رتبه دوم به فیلم «من می‌خواهم به مدرسه بروم» به کارگردانی پوتری پورناما سوگوا از کشور مالزی اهدا شد. دیپلم افتخار فیلم‌های منتخب بخش مستند به فیلم‌های قوس الکتریکی به کارگردانی حمید علیداد و باقر سروش و فیلم کبوتر اثرالکساندر هویسان از کشور اکراین اهدا شد.

در بخش دیگری از این مراسم علیرضا کاظمی، معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت هنر گفت:«در نظام تعلیم و تربیت کمبودهای جدی در حوزه هنری احساس می‌شود و نتوانستیم توانمندی‌ها و مهارت‌های هنری را در دل دانش‌آموز جاری کنیم. امیدواریم روزی برسد که جشنواره‌های از این دست و ابزار هنری بر متن برنامه‌های درسی گنجیده شود. تولید محتوا زیادی در بخش هنری در عرصه مختلف تهیه شده است اما بزرگ‌ترین خلا این است که نتوانستیم تولیدات جامعه هنرمندان را  در ارتباط با نظام آموزشی با کانون اصلی تجول یعنی مدرسه پیوند بزنیم».

در بخش پویانمایی رتبه اول به فیلم «به دنبال لایک» ساخته توبیاس اسکلاج و برنت فارست از کشور ژاپن، رتبه دوم به فیلم «زری زری کاکل زری» به کارگردانی مهین جواهریان تعلق گرفت. فیلم «سنگ‌های سپید» اثری از فاطمه حسنی هم دیپلم افتخار را کسب کرد.

در بخش دانش‌آموزی بخش جنبی جشنواره بین المللی فیلم رشد (برگزیدگان کمیسیون ملی یونسکو_ایران)، فیلم «قاب بسته» به کارگردانی ریحانه صالح‌پور مبلغ پانزده میلیون ریال دریافت کرد و فیلم «حباب» به کارگردانی دیانا حیدری و فیلم «در جستجوی زندگی» ساخته ایلیا رمضانی هریک برنده دیپلم افتخار شدند.

در بخش بزرگسالان نیز دو فیلم «این سو، آن سو» به کارگردانی لیدا فضلی و «راهی کردن» اثر روزا فیشر هرکدام مبلغ پانزده میلیون ریال دریافت کردند. فیلم‌های «کلاف» به کارگردانی ملیحه غلام‌زاده و «گاوگول ۲» ساخته مهدی شاد هریک برنده دیپلم افتخار شدند.

برگزیدگان بخش انجمن اولیا و مربیان نیز فیلم «آبی کمرنگ» به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی برنده جایزه به مبلغ ۳۰ میلیون ریال، فیلم «دابُر» ساخته سعید نجاتی برنده جایزه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و «راهی کردن» اثری از روزا فیشر برنده جایزه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال شدند.

در بخش جوایز سیفژ جایزه به فیلم «دوچ» به کارگردانی امیرمشهدی عباس اهدا شد.