هنر و تجربه: اثر تحسین‌شده و اسکاری آلفونسو کوارون به لطف کمپانی «کرایتِریئن کالِکشن» نخستین فیلمی خواهد بود که نسخه‌های بلو.ری و دی‌وی‌دی آن هم در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این نسخه ویژه نمایش خانگی از «روما»، ماه فوریه ۲۰۲۰ عرضه می‌شود و جالب است که پنج مستند متفاوت را درباره ساخت فیلم در بر می‌گیرد؛ و همان نسخه ۴K با صدای «دالبی اَتمِس»ی خواهد بود که در سینماها به نمایش درآمده بود. «روما» که اسکار بهترین کارگردانی و فیلم‌برداری را برای کوارون به ارمغان آورد، تندیس بهترین فیلم خارجی‌زبان سال ۲۰۱۸ را هم برنده شد.

«روما» داستان مستخدمی را روایت می‌کند که در خانه‌ای از محله طبقه متوسطی از شهر مکزیک با نام روما کار و زندگی می‌کند. این فیلم به نخستین اثری از سینمای مکزیک بدل شد که توانست اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به دست بیاورد؛ و در ضمن، در هم‌چون فیلم‌های خارجی‌زبان «زندگی زیباست»، «ببر خیزان، اژدهای پنهان»، «نامه‌هایی از ایوو جیما»، «بابل» و «عشق» در رشته بهترین فیلم هم نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

«روما» اولین فیلم نتفلیکس هم خواهد بود که در مجموعه «کرایتِریئن کالِکشن» عرضه می‌شود. مستندهای همراه این نسخه شامل «جاده‌ای به روما» (درباره ساخت فیلم با پشت صحنه‌ها و مصاحبه‌ای با کوارون) و «تصاویری از سر صحنه» می‌شود؛ و همین طور مستندهایی درباره فرایند صداگذاری و سایر فرایندهای پس‌ازتولید و اکران و حتی تأثیر اجتماعی فیلم در مکزیک.

  • ایندی‌وایر