هنروتجربه: چهارمین و آخرین فیلم بلند شهرام مکری متقاضی شرکت در جشنواره سی و هشتم فیلم فجر نیست.

شهرام مکری درباره حضور نداشتن فیلم جدیدش در جشنواره فجر امسال به ایسنا گفت: «با وجود این که فیلم‌برداری «جنایت بی دقت» پس از حدود ۴۰ جلسه به موقع تمام شد اما کارهای فنی زمان بیشتری برد، به‌ویژه بخش‌های مربوط به ویژوال افکت که به‌خاطر جزئیات دقت زیادی هم لازم دارد و هنوز در حال انجام است».

کارگردان «ماهی و گربه» ادامه داد: «مخصوصا این‌که فیلم‌های متقاضی جشنواره هم در این بخش زیاد هستند، به همین دلیل از آنجا که فیلم زودتر از مهلت مورد نظر جشنواره آماده نمی‌شود و نمی‌خواهم سوء تفاهمی در زمان ارسال آن به‌وجود آید، کار را با حوصله ادامه می‌دهیم و دیگر امکان رساندن فیلم به جشنواره فجر را نداریم».

او در ادامه به نکته دیگری هم در ارتباط با حضور در جشنواره فیلم فجر اشاره کرد:«یک نکته مهم دیگر به‌جز نبود زمان کافی، این است که به عنوان فیلم‌سازی که جشنواره فجر را تجربه کرده‌ام، احساس می‌کنم آثار من با این جشنواره خیلی در یک مسیر قرار ندارند و چون فیلم جدیدم هم متفاوت از آثار قبلی‌ام نیست، فکر می‌کنم نباید به‌خاطر جشنواره همه را تحت فشار قرار دهم چون به نظرم سرنوشت فیلم با این جشنواره در یک نقطه تلاقی قرار ندارد، پس تصمیم گرفتم با صبر و حوصله کار را به پایان برسانم».

مکری هم‌چنین درباره حضور نداشتن فیلم جدیدش در جشنواره برلین گفت: «از آنجا که تیم اجرایی جشنواره برلین تغییر کرده مهلت ثبت نام ‌و رساندن فیلم به جشنواره هم تغییر کرده و با توجه به طول کشیدن مراحل فنی فیلم، فرصت شرکت در آن جشنواره را هم نداریم».

مکری درباره برنامه‌ریزی برای اکران داخلی و حضور جشنواره‌ای فیلمش اضافه کرد: «بنا به تجربه‌ای که از فیلم‌های قبلی دارم، برایم خیلی واضح شده که تا وقتی فیلم تمام شده نمی‌توانم با قطعیت درباره نمایش آن صحبت کنم با این حال نسرین میرشب مدیر شرکت پخش «دریم لب» پخش کننده بین المللی فیلم هستند و بعد از این‌که نسخه نهایی فیلم آماده شد با مشورت ایشان برای پخش بین‌المللی تصمیم‌گیری می‌کنیم. علاوه بر این پخش داخلی هم برای ما اهمیت بسیاری دارد و به طور همزمان در حال صحبت با یکی دو پخش کننده داخلی هم هستیم تا وضعیت اکران ایران را هم به زودی بتوانیم مشخص کنیم که البته احتمالا همه اینها بعد از جشنواره فیلم فجر به سرانجام می‌رسد».

چهارمین فیلم بلند شهرام مکری «جنایت بی دقت» مضمونی مرتبط با سینما دارد و درباره تماشاگرانی است که قبل از شروع اکران فیلمی در سینما درباره آن حرف می‌زنند و با شروع ماجرا بر پرده سینما، داستان آنها و قصه فیلم با هم یکی می‌شود.

فیلم‌نامه این فیلم نیز هم‌چون «هجوم» به طورمشترک توسط شهرام مکری و نسیم احمدپور نوشته‌شده است. مکری کارگردانی فیلم موفق و تحسین شده «ماهی و گربه» و «اشکان،انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» را در کارنامه دارد.