هنروتجربه: جشنواره فیلم مراکش ۲۰۱۹ با تجلیل از برتران تاورنیه و حضور چهره‌های بین‌المللی مسترکلاس‌های بین‌المللی تشکیل می‌دهد.

برتران تاورنیه، کارگردان و فیلمنامه نویس سرشناس فرانسوی، مونا فتو بازیگر مراکشی و پریانکا چوپرا بازیگر سرشناس بالیوود از جمله چهره‌هایی هستند که علاوه بر رابرت ردفورد، در هجدهمین دوره این جشنواره تجلیل می‌شوند.

تاورنیه اولین فیلم خود را سال ۱۹۷۴ تحت عنوان «ساعت ساز سن پل» ساخت که در همان سال توانست جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره برلین را از آن خود کند.

تاورنیه ۷۸ ساله که سازنده فیلم‌های تحسین شده‌ای چون «قاضی و قاتل»، «زندگی و دیگر هیچ» و «یکشنبه در بیرون شهر» است، در جشنواره‌های معتبری چون برلین، کن و لومیر تجلیل شده است.

پیش‌تر اعلام شده بود رابرت ردفورد امسال جایزه ستاره طلایی این جشنواره را برای تجلیل از یک عمر دستاوردهای هنری‌اش دریافت می‌کند. وی به عنوان یک کارگردان، تهیه کننده، بازیگر، فعال اجتماعی و بنیانگذار موسسه ساندنس و جشنواره فیلم ساندنس به عنوان اولین فستیوال جهانی که از سینمای مستقل حمایت کرد، مورد قدردانی قرار می‌گیرد.

ماریون کوتیار بازیگر فرانسوی برنده جایزه اسکار، الیا سلیمان کارگردان فلسطینی، جرمی توماس تهیه کننده بریتانیایی، هاروی کیتل بازیگر آمریکایی، سرگی لوزنیتسا کارگردان اوکراینی، پریانکا چوپرا بازیگر بالیوود، لوکا گوادانینو کارگردان ایتالیایی، رشدی زم بازیگر فرانسوی-مراکشی، هند صبری بازیگر تونسی و البته تاورنیه و ردفورد از هنرمندانی هستند که این مستر کلاس‌ها را برگزار می‌کنند.

هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش از ۲۹ نوامبر تا ۷ دسامبر (۸ تا ۱۶ آذر) با حضور تیلدا سوینتون به عنوان رییس هیات داوران برگزار می‌شود.