هنروتجربه:مهدی رحمانی در تحلیل شرایط امروز سینما عنوان کرد که سینمای ایران از روزهای اوجش فاصله گرفته و چشم امید به فیلم‌های تجربی یا جریان آلترناتیو است.

مهدی رحمانی، نویسنده و کارگردان که فیلم «کارت پرواز» او در سینماهای هنروتجربه اکران شد، درباره وضعیت سینمای هنری و تجربی در امروز سینمای ایران به خبرگزاری صبا گفت:«سینمای ایران در حال حاضر از روزهای اوجش فاصله گرفته و دچار رکود اساسی شده و چشم امید سینمای ایران به فیلم‌های تجربی یا جریان آلترناتیو است».

او با اشاره به اینکه اکثر این فیلم‌ها در گروه هنروتجربه اکران می‌شوند و یا اکران‌های محدود دارند، افزود:«اگر این فیلم‌ها در سرگروه‌های دیگر اکران شوند گویی قرارست زمان خالی اکران فیلم‌های بدنه را پر کنند و به همین دلیل به شکل بدی اکران می‌شوند».

کارگردان فیلم سینمایی «برف» درباره وضعیت حضورهای خارجی سینمای ایران نیز گفت:«موفقیت‌های سینمای ایران نسبت به قبل کم شده است. در گذشته آنقدر جایزه‌های بزرگ می‌گرفتیم که جایزه‌های جشنواره‌های کوچک اصلا به چشم نمی‌آمدند ولی الان برعکس شده و بیشتر فیلم‌سازها به جشنواره‌های کوچک دل خوش کرده‌اند».

کارگردان «پنهان» درباره فیلم‌های تولیدی و ذائقه مخاطب نیز توضیح داد:«ذائقه تربیت شدنی است. آموزش و پرورش سال‌هاست وظیفه تربیتی خود را به درستی انجام نمی‌دهد و به همین دلیل چند نسل جامعه دچار آسیب‌های اخلاقی از جمله بی‌سلیقگی شده است».

به گفته او در چنین شرایطی که اقتصاد سینما هم متزلزل است سینما به مخاطب خود نگاه می‌کند و آن چیزی را که او دوست دارد، می‌سازد.

رحمانی با بیان اینکه در دهه هفتاد مردم در صف برای دیدن فیلم‌های بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی و… می‌ایستادند، ادامه داد:«در حال حاضر متاسفانه حمایتی در تولید و اکران برای سینمای اندیشمند وجود ندارد بنابراین به هر آن چیزی که مردم واکنش نشان می‌دهند یا می‌خندند توجه و آن را تولید می‌کنند. سینمای امروز ما به چیزی شبیه سینمای دسته چندم هند و آمریکا تبدیل شده است که اثرشان در لحظه است و اندیشه را هدف نمی‌گیرد».

رحمانی در پایان با آرزوی بهبود شرایط جامعه و سینمای کشور درباره کار آینده خود گفت:«در تدارک تولید فیلم سینمایی بعدی خود هستم که در آینده خبرهای آن را اعلام می‌کنم».