هنر و تجربه: جیمز شِیمس شصت‌ساله از سال ۱۹۹۰ یکی از چهره‌های شاخص سینمای مستقل بوده است.

این سینماگر که در مقام تهیه‌کننده فیلم‌های «عقل و احساس» (۱۹۹۵) و «کوهستان بروکبک» (۲۰۰۵)، در مقام نویسنده فیلم‌های «طوفان یخ» (۱۹۹۷) و «ببر خیزان، اژدهای پنهان» (۲۰۰۰) همه به کارگردانی انگ لی، و در مقام کارگردان درام اقتباسی «خشم» (۲۰۱۶؛ که در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد و منتقدان تحسینش کردند) را در کارنامه دارد، سابقاً مدیرعامل کمپانی «فوکس فیچرز» هم بود و فعالیت‌هایش در همه این عرصه‌ها او را به یکی از چهره‌های شاخص و مهم سینمای مستقل آمریکا بدل کرد.

حالا شیمس با فیلم کوتاهی برگشته است که در آن پیوند سینمایی عکاسی و تصاویر متحرک را با چاشنی فلسفه تجربه کرده است؛ فیلمی که یکی از سی اثر کوتاهی است که به بهانه سی‌سالگی پخش‌کننده مستقلی به نام «Strand Releasing» ساخته و عرضه شده است. این فیلم‌های کوتاه فیلم‌سازان سرشناس دیگری هم دارند از جمله فاتح آکین، جان واترز، آپیچاتپونگ ویراستاکول، کاترین بریا و از فیلم‌سازان نوظهور مثلاً لولو وانگ که امسال با «وداع» حسابی خودی نشان داده است.

فیلم کوتاه شیمس که سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده، «تاریخچه فیلم‌برداری» نام دارد و در مجموعه‌ای با عنوان «۳۰/۳۰ نگاه: سه دهه از استرند ریلیسینگ» عرضه شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این فیلم کوتاه را در حال حاضر در سایت «ایندی‌وایر» تماشا کنند.

  • ایندی‌وایر