هنروتجربه: «مرد ایرلندی» پس از اکرانی محدود، در «نتفلیکس» عرضه شده تا عموم علاقه‌مندان و سینمادوستان در سراسر جهان فرصت دیدنش را پیدا کنند.

با عرضه فیلم، بحث‌ها پیرامون آن به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار سال ۲۰۱۹ بیش‌تر شده است و گاه نظرهای متفاوت و جالبی هم شنیده می‌شود؛ مثلاً این‌که «مرد ایرلندی» می‌توانست یک سریال کوتاه باشد. موضوعی که مارتین اسکورسیزی با آن موافق نیست و در موردش به «انترتینمنت ویکلی» گفته است: «قطعاً نه. هرگز به این موضوع فکر هم نکردم چون نکته این فیلم در جمع شدن جزییات کنار هم است… از سوی دیگر و به طور طبیعی، قالب سریال کوتاه فوق‌العاده است چون می‌توانید شخصیت‌ها و خطوط داستانی را گسترش دهید و… اما این فیلم برای آن مناسب نبود.»

اسکورسیزی که تهیه‌کننده اجرایی و یکی از خالقان مجموعه تک‌فصلی «اچ‌بی‌او» با عنوان «واینل» (۲۰۱۶) هم هست، بر این باور است که تماشای بخش پایانی فیلم پس از تجربه‌های شخصیت رابرت دنیرو مهم است و چگونگی آسیب دیدن روابط زندگی‌اش در سیری پیوسته جواب می‌دهد و نه اپیزودیک.

تازه این موضوع هم هست که ساخت یک سریال کوتاه با بودجه‌ای ۱۷۵ میلیون دلاری کاملاً بعید است. اسکورسیزی درباره پروژه جاه‌طلبانه‌اش پیش از این به «ورایتی» گفته بود: «ما لازم بود که چنین فیلم گرانی بسازیم. مضامین و مسائلی که در کل زندگی‌ام ذهنم را به خود مشغول کرده بودند، همگی در این فیلم وجود دارند…»

  • ورایتی