هنروتجربه: هیأت داوران این دوره از جشنواره فیلم مراکش به ریاست تیلدا سویینتن بازیگر تحسین‌شده انگلیسی فعالیت می‌کند.

نشست خبری هیأت داوران جشنواره فیلم مراکش روز گذشته برپا شد و اعضای آن درباره وظیفه دشوار انتخاب بهترین فیلم از میان دوازده اثر بخش رقابت اصلی و سایر آثار منتخب گفتند. جایزه اول این جشنواره با عنوان Etoile d’Or در مراسم اختتامیه در روز شنبه هفتم دسامبر (شانزده آذر) اعلام می‌شود.

سویینتن در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «هنر هرگز نمی‌تواند یک رقابت باشد. برای همین این جشنواره بیش‌تر یک دورهمی است… پس اگر جواهری را پیدا کردیم و نوری بر آن تاباندیم، به این معنی نیست که فیلمی از فیلم دیگر بهتر است».

هیأت داوران روی این موضوع اتفاق نظر و تأکید داشت که جشنواره مراکش پیوندی است میان فرهنگ‌های مختلف تا این‌که بخواهد یک سینمای ملی را بازتاب بدهد.

سویینتن در ادامه حرف‌هایش در این خصوص افزود: «باور چندانی به سینمای ملی ندارم. همه ما این‌جا هستیم چون طرفدار و علاقه‌مند سینما هستیم… با وجود این، حقیقت دارد که در بخش‌هایی از جهان، حمایت دولت و ساختار سرمایه‌گذاری تفاوت‌هایی دارد و جشنواره‌ها می‌توانند آثار برخی کشورها را برجسته کنند».

دیوید میشو کارگردان استرالیایی هم به نوبه خود بر این موضوع تأکید کرد و گفت: «یکی از مواردی که درباره فیلم‌ها دوست دارم، درهم‌آمیزی زیبای قالب‌های هنری متفاوت در یک قالب بزرگ است. آن‌چه من همواره به دنبال آن بوده‌ام، فیلم‌هایی است که مرا هیجان‌زده کنند و بتوانم صدا و حرف متمایزی را بشنوم. کارگردان کسی است که استعدادش را با بیانی متمایز همراه می‌کند. من هم از بیان‌های قوی و منحصربه‌فرد هیجان‌زده می‌شوم».

آندرئا آرنولد و کلبر مندونسا فیلیو از دیگر فیلم‌سازان سرشناس حاضر در ترکیب داوران جشنواره مراکش هستند که از ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) کارش را آغاز کرده است.

  • ورایتی