هنروتجربه: فیلم‌های برگزیده‌ جشنواره‌های معتبر بین‌المللی در بخش نمایش‌های ویژه سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در بخش نمایش‌های ویژه Special Screening سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، هشت فیلم به نمایش گذاشته می‌شود. این مستندها، برگزیده‌ جشنواره‌های معتبر بین‌المللی هستند.

یکی از این فیلم‌ها «الاغی به اسم جرونیمو» به مدت ۸۰ دقیقه محصول کشور سوئیس- آلمان در سال ۲۰۱۸ به کارگردان ارجون تالوار و بینیا تامسکین و تهیه‌کنندگی ارجون تالوار و بینیا تامسکین است.موضوع آن به جزیره‌ای در دریای بالتیک برمی‌گردد که گروهی از ملوانان، قلمروی پادشاهی خود را در آن بنا کردند…

«با ضربه تکه‌تکه‌اش کن» به مدت ۱۰۹ دقیقه از کشور فرانسه محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی لخ کووالسکی و تهیه‌کنندگی اودیل آلار دیگر فیلم این جشنواره است که به موسیقی طبقه کارگر در فرانسه می‌پردازد. این فیلم برنده‌ جایزه‌ فیلم‌نامه از بخش دو هفته‌ کارگردانان جشنواره‌ فیلم کن ۲۰۱۹ شده است.

«به سلامتی!» که برنده‌ جشنواره‌ حقوق بشر شده است، به مدت  ۷۵ دقیقه از کشور ایتالیا محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی برونلا فیلی و تهیه‌کنندگی برونلا فیلی، اینس واسیلیه‌ویچ، نیکولا لوسواردی و استفانو ساردو از دیگر آثار این بخش است. در خلاصه داستان آن آمده است:«آیا کسی می‌تواند با وجود بیماری شدید، شاد باشد؟ این سؤال محوری فیلم است که «نیک دیفینو» مجری مشهور غذا پس از تشخیص این که سرطان دارد، از خود می‌پرسد…».

هم‌چنین «سرزمین عسل» به مدت ۸۵ دقیقه از کشور مقدونیه محصول ساخت ۲۰۱۹ به کارگردانی لوبومیر استفانوو و تامارا کوتفسکا و تهیه‌کنندگی آتاناس گئورگیف دیگر اثر این جشنواره است.موضوع این مستند درباره خدیجه موراتووا است که در یک منطقه‌ کوهستانی دورافتاده در اعماق بالکان، به همراه مادر مریضش زندگی می‌کند و آخرین نفر از نسل طولانی زنبورداران وحشی است…این فیلم سه جایزه از بخش سینمای جهان جشنواره‌ فیلم ساندنس ۲۰۱۹ و سه جایزه از جشنواره هزاره لهستان دریافت کرده است.

از دیگر فیلم‌های این بخش می‌توان به «دیشب تو را دیدم که می‌خندیدی» به مدت ۷۷ دقیقه از ‌کامبوج و فرانسه محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی کاویچ نیانگ و تهیه‌کنندگی دیوی چو، دنیل مت و مارین آریگی دکازانووا اشاره کرد.در خلاصه داستان آن آمده است:«ساختمان سفید که ساختمانی نمادین و خانه‌ ۴۹۳ خانواده در شهر پنوم‌پن است، قرار است به‌ زودی تخریب شود. در آخرین روزها کاویچ نیانگ [کارگردان] در خاطرات و دلهره‌های خانواده‌ خود و همسایه‌ها، درحالی‌ که مشغول جمع‌کردن وسایلشان هستند، شریک می‌شود و قبل از تخریب نهایی ساختمان، آنجا را ترک می‌کنند…»این فیلم جایزه‌ شبکه‌ ارتقای سینمای آسیا NETPAC در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رتردام و جایزه‌ ویژه‌ هیأت داوران جشنواره‌ فیلم اقیانوس آرام لس‌آنجلس ۲۰۱۹ را کسب کرده است.

«تشییع جنازه‌ رسمی» به مدت ۱۳۵ دقیقه از کشور هلند و لیتوانی محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی سرگئی لوزنیتسا و تهیه‌کنندگی سرگئی لوزنیتسا، ماریا چوستووا و اولیانا کیم دیگر فیلم این بخش است. این فیلم نمایانگر مراسم خاکسپاری ژوزف استالین با تصاویر آرشیوی است که تاکنون دیده نشده است.

فیلم بعدی «سفر خاویر اِرو» به مدت ۸۸ دقیقه از کشور‌ اسپانیا و محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی خاویر کورکوئرا و تهیه‌کنندگی تامبورا میلمز و کچوآ فیلمز پرو است که جایزه‌ گویا برای بهترین فیلم مستند را گرفته است.در خلاصه داستان آن آمده است:«آرارکا،‌ نوه‌ برادر خاویر اِرو، صندوق خاطرات را می‌گشاید و داستانی را برای روایت کشف می‌کند: سال ۱۹۶۳ عموی بزرگ او، شاعر و رزمنده‌ چریکی، در ۲۱ سالگی در جنگل‌های پرو به قتل رسیده ‌است. او با وجود سن کم، اثر شاعرانه‌‌ای از خود به جا گذاشته که پایه‌ شعر پرو شد».

«خانواده‌ پریماورا» به مدت۸۰ دقیقه از کشور‌ اتریش، آلمان و‌ ایتالیا محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی والنتینا پریماورا و تهیه‌کنندگی یوهانس شوبرت نیز در این جشنواره نمایش داده می‌شود.درباره این فیلم آمده است:« «پس از آخرین اعمال خشونت خانوادگی،‌ «فیورلا» مادر سه فرزند تصمیم می‌گیرد تا خانه، زندگی و شوهرش  را ترک کرده و پس از ۴۰ سال زندگی زناشویی، خود را رها کند…»

نمایش «فورمن علیه فورمن»
هم‌چنین فیلم مستند «فورمن علیه فورمن» به کارگردانی هلنا ترشتیکوا و یاکوب هینا، در بخش مستند- پرتره‌ سینماحقیقت روی پرده می‌رود. این فیلم تولید سال ۲۰۱۹ کشورهای جمهوری چک و فرانسه ،از فیلم‌های منتخب پنجاه و چهارمین دوره جشنواره «کارلوویواری» بود که تیرماه امسال در جمهوری چک برگزار شد.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند ۸۰ دقیقه‌ای آمده است:«فورمن علیه فورمن، یک پرتره‌ همه‌جانبه از میلوش فورمن، کارگردان برنده‌ جایزه‌ اسکار اهل جمهوری چک است. این فیلم به‌ خاطر تلفیق خلاقانه‌اش از تصاویر ترسیم‌شده روی فیلم‌های موجود و همچنین تصاویری از کلکسیون دوستان و همکاران او که تاکنون دیده‌ نشده‌اند، بی‌نظیر است. فیلم‌ساز در پشت صحنه و مصاحبه‌ها، مفهوم آزادی و محدودیت‌های آن را به بحث می‌گذارد…»

در کارنامه‌ مستندسازی هلنا ترشتیکوا، فیلم‌های «زیبایی محکوم‌ به ‌فنا» (۲۰۱۶)، «مالوری» (۲۰۱۵)، «دانشگاه خصوصی» (۲۰۱۱)، «کاتکا» (۲۰۰۹)، «رنه» (۲۰۰۸) به چشم می‌خورد. یاکوب هینا نیز فیلم‌های «زیبایی محکوم‌ به ‌فنا» (همراه با هلنا ترشتیکوا) و تئاتر «اسووبودا» (۲۰۱۱) را کارگردانی کرده است.

سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۸ به دبیری محمد حمیدی‌مقدم در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.