هنر و تجربه: کارگردان فرانسوی برتران تاورنیه جایزه دستاورد یک عمر جشنواره فیلم مراکش را از دستان هاروی کایتل دریافت کرد.

تاورنیه که سه سال پیش، سریال مستند ویژه‌ای با عنوان «سفرم به سینمای فرانسه» (۲۰۱۶) را به کارنامه‌اش افزود، در تریلر علمی‌خیالی «نگهبان مرگ» / Death Watch محصول ۱۹۸۰، کایتل را هدایت کرده بود؛ بازیگر برجسته‌ای که در بخشی از صحبت‌های مراسم بزرگداشت تاورنیه چنین گفت: «یک پند قدیمی می‌گوید: آن‌چه درون خود دارید برملا کنید که حافظ شما خواهد بود. اگر چنین نکنید آن‌چه در درون دارید شما را نابود خواهد کرد. این رویداد سینمایی به‌نوعی نمود این پند است و فیلم‌سازان سراسر جهان هم به نوبه خودشان به آن واکنش نشان می‌دهند».

پس از نمایش کلیپی از آثار تاورنیه، حضور او روی صحنه با تشویق ایستاده حاضران همراه شد. او از کایتل برای «جان بخشیدن کامل به رؤیاهایش» تشکر کرد و با زنده کردن یاد کشف تأثیرگذار برادران لومیر که از شهر لیون و زادگاه او سر برآوردند، در ادامه استعاره چراغ راهنمایی بودن برای جهان گفت: «آن‌ها جهان را برای جهانیان به ارمغان آوردند؛ و این همان کاری است که جشنواره مراکش هم انجام می‌دهد؛‌ و دریچه‌هایی رو به جهان می‌گشاید.»

برتران تاورنیه در نهایت دیالوگی از شخصیت رابرت دنیرو در «مرد ایرلندی» اثر مارتین اسکورسیزی را نقل کرد که او هنگام دریافت مدال از شخصیت آل پاچینو به زبان می‌آورد: «نمی‌دانم شایسته این تجلیل هستم یا نه، اما می‌دانم که شایسته آرتروزم نیستم.»

  • ورایتی