هنروتجربه: سازمان «هیات ملی بازبینی فیلم» که نشریه‌های سینمایی مختص خود را هم دارد، اولین هیات نقد فیلم آمریکاست که هر سال جوایزی را به بهترین آثار سینمایی اهدا می‌کند.

«هیات ملی بازبینی فیلم» / National Board of Review امسال «مرد ایرلندی» را به عنوان بهترین فیلم سال برگزیده است؛ سازمانی متشکل از فیلم‌سازان، دانشگاهیان و حرفه‌ای‌های صنعت فیلم‌سازی که فیلم‌نامه استیون زیلیان برای «مرد ایرلندی» را هم بهترین اثر اقتباسی نامیده است.

با وجود این، بهترین کارگردان کوئنتین تارانتینو برای «روزی روزگاری در هالیوود» شد و جوایز بهترین بازیگر اصلی مرد و زن به‌ترتیب به آدام سندلر برای «جواهرهای صیقل‌نخورده» و رنی زلوگر برای «جودی» رسید (پس واکین فینیکس در «جوکر»، رابرت دنیرو در «مرد ایرلندی»، آدام درایور در «داستان ازدواج» و…؟!). جوایز بازیگری در شرایطی به زلوگر و سندلر رسید که کم‌تر از ۲۴ ساعت قبل از آن، جوایز بازیگری گاتم به آکوافینا برای «وداع» و درایور برای «داستان ازدواج» رسیده بود.

کتی بِیتس و برد پیت هم به‌ترتیب برای درخشش در نقش‌های مکمل‌شان در «ریچارد جوول» (کلینت ایستوود) و «روزی روزگاری در هالیوود» برگزیده شدند. برادران سَفدی و رانلد برانستین جایزه بهترین فیلم‌نامه اریژینال را برای «جواهرهای صیقل‌نخورده» به خانه بردند و جایزه بهترین فیلم‌برداری هم به راجر دیکینز برای «۱۹۱۷» (سام مندس) رسید.

سایر برندگان مهم هم عبارتند از:

بهترین فیلم خارجی‌زبان: «انگل»

بهترین مستند:« مِیدِن» ( Maiden)

بهترین انیمیشن: «چطور اژدهای‌تان را تربیت کنید: جهان پنهان»

  • ورایتی