هنروتجربه: «افسر و جاسوس» که پیش از این در جوایز فیلم اروپا شش نامزدی کسب کرده بود، در جوایز فرانسوی لومیر هم مورد توجه قرار گرفته است.

این فیلم تاریخی رومن پولانسکی که در جشنواره ونیز هم بی‌نصیب نماند و جایزه سیلور را برنده شد، در رشته‌های بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر اصلی مرد (ژان دوژاردن)، فیلم‌نامه و فیلم‌برداری موفق به کسب نامزدی شده است. در حالی که پولانسکی هنوز حسابی درگیر اتهام والِنتین مونیر از ماه گذشته است، «افسر و جاسوس» در سینماهای فرانسه با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده و از زمان اکرانش در سیزدهم نوامبر (۲۲ آبان) تا امروز نزدیک به یک میلیون بلیت فروخته است.

«افسر و جاسوس» راوی داستان حقیقی مأمور ضدجاسوسی به نام ژرژ پیکار که از دستورها سرپیچی می‌کند و عازم مأموریتی برای زدودن لکه ننگ از نام فرمانده آلفرد دریفوس می‌شود، مأموری فرانسوی-یهودی که غیرمنصفانه به جاسوسی برای آلمان‌ها در اواخر دهه ۱۸۹۰ متهم شد.

«افسر و جاسوس» تا همین جا هم به عنوان یکی از موفق‌ترین آثار کارنامه پولانسکی در فرانسه مطرح شده و اعتراض‌های گسترده و درخواست توقیف فیلم از سوی سازمان‌های طرفدار حقوق زنان (با وجود لغو چند نمایش) نتیجه چندانی در پی نداشته‌اند.

  • ورایتی