هنروتجربه: مدت‌ها پیش از آغاز تولید «جوکر»، تاد فیلیپس تولید سه فیلم بر اساس سه کتاب مصور با سه کارگردان متفاوت را در نظر داشت.

فیلیپس با این طرح می‌خواست نشان سینمایی «دی‌سی بلک» را خلق کند که ویژه تولید فیلم‌هایی بر اساس کتاب‌های مصور بود که با بودجه کم ساخته می‌شدند و شخصیت‌محور بودند. فیلیپس در گفت‌وگوی تازه‌ای با «آی‌جی‌ان» چنین توضیح داده است: «جوکر اولین فیلم از سه‌گانه من بود که قرار بود دوتای بعدی را دو کارگردان دیگر کارگردانی کنند؛ اما حالا نمی‌خواهم از آن‌ها نام ببرم چون نام کسانی به میان می‌آید که هنوز این موضوع را با آن‌ها در میان نگذاشتم. در واقع فقط با کمپانی «برادران وارنر» درباره آن صحبت کردم.»

البته وارنر با طرح اولیه فیلیپس موافقت نکرد چون «دلیلی نبود این قدر خودشان را به دردسر بیاندازند. آن‌ها گفتند هر وقت خواستیم چنین فیلمی بسازیم، آن را می‌سازیم و نیازی به این کارها نیست. در صورتی که من فکر می‌کنم ایده بدی نبود و می‌توانست برای خودش به نشان و برندی بدل شود؛ البته هنوز هم به نظرم ایده فوق‌العاده‌ای است.» حالا که «جوکر» بیش از یک میلیارد دلار فروش جهانی کرده و به پرفروش‌ترین فیلم با درجه نمایشی «آر» (زیر هفده سال با همراهی بزرگ‌تر) و سودآورترین فیلم کتاب‌مصوری تاریخ سینما بدل شده است، اصلاً دور از انتظار نیست که کمپانی وارنر نه‌فقط دنباله «جوکر» بلکه دو فیلم مورد نظر فیلیپس را هم بسازد.

  • ایندی‌وایر