هنروتجربه مریم شاه‌پوری: نتفلیکس از ۲۷ نوامبر (ششم آذر) «مرد ایرلندی» را عرضه کرد تا بحث‌های داغ درباره دو نکته این فیلم، داغ‌تر هم بشوند.

اما این دو موضوع داغ و بحث‌برانگیز، زمان سه‌ونیم‌ساعته فیلم و شخصیت تقریبا بی‌دیالوگ آنا پاکویین است؛ مواردی که اسکورسیزی در گفت‌وگوی جدیدی با مجله «سایت‌اندساند» به آن‌ها پرداخته و دست‌کم در این زمینه‌های مناقشه‌برانگیز از «مرد ایرلندی» دفاع کرده است.

اسکورسیزی درباره زمان فیلم چنین توضیح می‌دهد: «تلاش کردم قالب بلند تلویزیون را تجربه کنم؛ البته اگر بخواهید درست این کار را انجام بدهید باید در قالب قسمت و فصل پیش بروید ولی در این‌جا فقط سعی کردم با قالب و مدت زمان این تجربه را به دست بیاورم؛ و می‌دانم که مردم نیز مسئولانه‌تر به تماشای یک فیلم می‌نشینند…»

اسکورسیزی می‌گوید در زمان ساخت فیلم‌ها همیشه این فشار وجود داشته که مدت زمان فیلم تا جای ممکن فشرده باشد تا به مشکلی با سینمادارها و پخش‌کننده‌ها برنخورد: «همیشه پیکاری در کار بود یا بهتر است بگویم جنگی به راه می‌افتاد؛ اما در همکاری با نتفلیکس چنین فشاری را احساس نکردم و توانستم تجربه‌گری کنم… نتفلیکس با من خیلی خوب برخورد کرد و تمام حمایت مالی مورد نیاز پروژه را تأمین کرد… و این تنها راهی بود که «مرد ایرلندی» می‌توانست ساخته شود…»

شخصیت آنا پاکویین، پگی شیرن، هم در کل فیلم فقط یک خط دیالوگ دارد و این موضوع حسابی جنجال به‌پا کرده است و مخالفانی دارد. اسکورسیزی پیش از این گفته بود که این شخصیت برای تأثیرگذاری نیاز به دیالوگ ندارد؛ اما او در گفت‌وگوی تازه‌اش دوباره از این تصمیم دفاع کرده و اصلا گفته است که خودش به استیو زیلیان گفت که پگی هیچ دیالوگی در فیلم نداشته باشد. آن‌ها در این خصوص به صحنه‌ای از فیلم اشاره می‌کنند که پگی در کودکی شاهد کتک خوردن فروشنده‌ای توسط پدرش فرانک (رابرت دنیرو) است و از آن‌جاست که شاهد خاموش زندگی واقعی پدرش به عنوان یک جنایتکار می‌شود.

اسکورسیزی در این باره می‌گوید: «البته اصرار کردم که برگردیم و شخصیت پگی را لایه‌بندی کنیم تا بیش از یک شاهد باشد. او بخشی از یک گروه و بخشی از داستان است. او فرانک را می‌شناسد و نیازی نیست که حرفی بزند. وقتی او را در حال خوردن صبحانه می‌بیند و گزارشی را درباره مرگ جویی گالو می‌شنود، به‌خوبی از واقعیت امر آگاه است… و این دختر همان کسی است که می‌خواهد با فرانک باشد و او را دوست داشته باشد، اما پگی پس از فهمیدن جنایت‌های پدر، از صحبت‌کردن با او پرهیز دارد».

روز گذشته «انجمن منتقدان نیویورک» هم پس از «هیأت ملی بازبینی فیلم»، «مرد ایرلندی» را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۹ برگزید.

  • ایندی‌وایر