هنروتجربه: شش روز تا اعلام نامزدهای اسکار در شانزدهم دسامبر (۲۵ آذر) باقی مانده و از حالا مشخص است که چند فیلم مهم ۲۰۱۹ دست‌کم در رشته‌های بهترین موسیقی متن اریژینال و بهترین ترانه اریژینال حضور ندارند.

در فهرست ۱۷۰ فیلمی از موسیقی‌متن‌هایی که می‌توانند برای نامزدی در مراسم آکادمی رقابت کنند، نام این فیلم‌ها دیده نمی‌شود: «مرد ایرلندی» (مارتین اسکورسیزی)، «کاپیتان مارول» (آنا بودِن و رایان فلِک)، «دو پاپ» (فرناندو میرلس)، «وضع وخیم» (رایان جانسن)، «زندگی پنهان» (ترنس مالیک) و «به سوی ستارگان» (جیمز گری)؛ که به‌ترتیب آثار این آهنگ‌سازان هستند: رابی رابرتسن، پینار توپراک، برایس دِسنِر، ناتان جانسن، جیمز نیوتن هاوارد، ماکس ریشتر و لورن بالفه (این دو به طور مشترک برای «به سوی ستارگان»).

اما هر یک از این رد صلاحیت‌ها به دلیلی صورت گرفته است، از «وضع وخیم» / Knives Out که در اصالت کار شبهه وجود دارد تا آهنگ‌ساز اثر میلیاردی «کاپیتان مارول» که اصلا دیزنی روی آن حسابی باز نکرده بود! اما در کنار «مرد ایرلندی» و «دو پاپ» که بیش‌تر ترانه‌های منتشرشده را در بر می‌گیرند تا محتوای اریژینال، اثر تارانتینو یعنی «روزی روزگاری در هالیوود» هم قرار می‌گیرد که به‌کل حاشیه صوتی‌اش از آثار کلاسیک تشکیل شده است.

البته با وجود این منطق‌تراشی‌ها، برخی از این فیلم‌ها در سایر جوایز صلاحیت رقابت را پیدا کرده‌اند از جمله موسیقی رابرتسن برای «مرد ایرلندی» که دو روز پیش، در جوایز انتخاب منتقدان به عنوان نامزد معرفی شد.

  • ایندی‌وایر