هنروتجربه-سحر آزاد:کامران حیدری که با مستند «واکس‌چه» در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، این مستند را مدلی از درام مستند توصیف و عنوان کرد این اثر را برای اکران و دیده شدن ساخته است.

کامران حیدری که پیش از این، «دینگومارو» و «من نگهدار جمالی، وسترن می‌سازم» را در گروه هنروتجربه نمایش داده است،امسال با «واکس‌چه» در بخش مستندهای نیمه‌ بلند سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت شرکت کرده است. «واکس‌چه» مستند پرتره‎ای با روایتی از زندگی ابراهیم منصفی شاعر، خنیاگر و نویسنده‏ هرمزگانی ‎است که حیدری در هشت ماهی که در جنوب ایران بوده، این مستند را نیز ساخته است.

او درباره جزئیات بیشتر این فیلم به سایت هنروتجربه گفت:«این فیلم یک شیوه روایت درباره ابراهیم منصفی است. نمی‌خواستم به سراغ دوستان و اطرافیانی که با ابراهیم منصفی در ارتباط بودند، بروم تا زمان زیادی از فیلم به مصاحبه بگذرد. در واقع فیلم گفت‌وگو محور نیست».

او سپس به نحوه روایتی که از زندگی منصفی در این مستند پرداخته شده است، اشاره کرد:«موضوع جذاب و مهم برایم درباره ساخت این فیلم این بود که ابراهیم منصفی در دهه ۷۰ فوت کرد و ترانه و شعرهای زیادی دارد و ما هم برپایه ترانه و شعرها از دید خود ابراهیم منصفی فیلم را ساختیم. یعنی ابراهیم منصفی که از دنیا رفته، زندگی‌اش را تعریف می‌کند و دوربین با نمای POV، ابراهیم منصفی را به تصویر می‌کشد که داستان مکان‌هایی را که زیست کرده است، تعریف می‌کند».

حیدری با بیان این‌که این فیلم مدلی از درام مستند است، افزود:«ما در «واکس‌چه» رویاپردازی کرده‌ایم همان‌طور که شیوه رئالیسم جادویی این کار را می‌کند و نمونه آن را صادق چوبک در کارهایش دارد که اتفاقات واقعی را به داستان تبدیل کرده است. از آنجاکه جنوب هم از نظر ذهنی، فضای رویایی دارد، حس کردم این حالت رویایی در فیلم هم می‌تواند جابیافتد. ما در فیلم زمان حال را نشان می‌دهیم اما به نوعی قصه گذشته روایت می‌شود و از گذشته به حال می‌آید».

«واکس‌چه» ۶۵ دقیقه زمان دارد و در فهرست عوامل آن نام یک بازیگر با نام دریا سایبانی نیز وجود دارد که به گفته حیدری نقش یکی از شخصیت‌های فیلم را بازی کرده است.

حیدری در این اثر علاوه‌بر کارگردانی، نویسندگی و تدوین به عنوان یکی از تصویربرداران هم فعالیت کرده است. او البته عنوان کرد که در فیلم‌های قبلی‌اش هم چنین تجربه‌ای را داشته است:«من به این شیوه کار کردن عادت دارم و تجربه‌های فیلم‌سازی دو سه نفره از نظر فنی را داشته‌ام، به همین دلیل تجربه جدیدی برایم نبود و به آن عادت داشتم.»

فکر می‌کنم تا به حال سه فیلم درباره ابراهیم منصفی ساخته شده است که هریک از این فیلم‌ها از منظر جدیدی به ابرام نگاه می‌کنند که به‌نظرم نکته مثبت و خوبی است. هریک از این فیلم‌ها می‌تواند از منظری جداگانه به موضوع نگاه کند و برای مخاطب هم جذاب‌تر است

او درباره توجه بیشتر به ابراهیم منصفی در سال‌های اخیر نیز اظهار کرد:«فکر می‌کنم تا به حال سه فیلم درباره ابراهیم منصفی ساخته شده است که هریک از این فیلم‌ها از منظر جدیدی به ابرام نگاه می‌کنند که به‌نظرم نکته مثبت و خوبی است. هریک از این فیلم‌ها می‌تواند از منظری جداگانه به موضوع نگاه کند و برای مخاطب هم جذاب‌تر است».

«واکس‌چه» در بخش مستند جشنواره‌ بین‌المللی فجر، در جشن مستقل سینمای مستند ایران و خانه‌ سینما نامزد دریافت بهترین کارگردانی، صداگذاری و فیلم شد که در بخش کارگردانی جشن مستند به جایزه دست پیدا کرد و در جشنواره‌ لایپزیک نیز  به نمایش درآمد. بااین حال حیدری معتقد است برحسب تجربه به این نکته رسیده است که فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره‌های خارجی کمتر در بخش بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت نشان داده می‌شوند:«این فیلم در جشن خانه سینما، جشنواره لایپزیک و.. حضور داشته است. گویا سعی می‌کنند در جشنواره سینما حقیقت فیلم‌هایی را که از ایران به جشنواره‌های خارجی رفته‌اند، نادیده بگیرند و در بخش بین‌الملل قرار ندهند که موضوعی قابل توجه است. مثلا فیلم «علی آقا» یکی دیگر از ساخته‌هایم، دو سال قبل به جشنواره ایدفا راه پیدا کرد اما آن موقع جشنواره سینماحقیقت این فیلم را در بخش بین‌الملل نشان نداد و حالا برای «واکس‌چه» چنین اتفاقی افتاده است».

او اما عنوان کرد که اکران این مستند برایش مهم‌تر است:«من خیلی آدم مسابقه‌ای نیستم و اکران شدن فیلم برایم مهم‌تر است. این فیلم را برای اکران و دیده‌شدن ساخته‌ام. سینماحقیقت پنجره‌ای برای دیده شدن این فیلم است تا بعدا بتوانم آن را اکران کنم».

حیدری درباره بازخوردهای نمایش «واکس‌چه» نیز چنین گفت:«این فیلم در جشنواره جهانی فجر هم حضور داشت و اتفاقا خیلی خوب دیده شد هرچند فکر می‌کنم بخش زیادی از آن به خاطر فیلم نیست بلکه به‌نظرم برای خود ابراهیم منصفی است. ابراهیم منصفی چند سالی است که محبوب شده است. طی این مدت، موکلانی که کارهای ابراهیم منصفی در دستشان بوده، آثارش را منتشر کردند و موزیک‌هایش دوباره بازخوانی شد که در محوبیت بیشتر او افزود. در واقع خود ابراهیم منصفی برای مخاطبان جذاب است».