هنروتجربه:جعفر صانعی‌مقدم عنوان کرد:در گروه هنروتجربه از فیلم‌های مستقل  حمایت می‌کنیم تا گردش اقتصادی مناسبی در سینمای مستند ایران اتفاق بیفتد.
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، جعفر صانعی مقدم، مدیر گروه هنر و تجربه در حاشیه این رویداد، درباره رویکرد این گروه درباره آثار مستند حاضر در جشنواره گفت: ما در گروه هنر و تجربه فیلم‌ها را برای داوری جایزه این بخش تماشا می‌کنیم البته از سال گذشته تصمیم گرفتیم به فیلم‌های بالای ۶۰ دقیقه جایزه بدهیم چون فیلم‌های کوتاه چندان در اکران گروه هنروتجربه موفق نبوده‌اند.

او ادامه داد: ما در گروه هنروتجربه فیلم‌های مورد نظرمان را پس از نمایش در جشنواره اکران می‌کنیم و به همین دلیل ترجیح می‌دهیم تا زمان اکران کمتر دیده شوند چرا که نمایش های چندباره کمی به اکران لطمه می‌زند. از طرفی چون در جشنواره سینماحقیقت طیف گسترده‌ای از فیلم‌ها به نمایش در می‌آیند ممکن است برخی از این آثار که برای اکران به ما پیشنهاد می‌شوند، استاندارد لازم را نداشته باشند.

صانعی‌مقدم در پاسخ به این‌که رویکرد سینمای مستند ایران را در سال‌های اخیر چطور ارزیابی می‌کند، توضیح داد: به نظرم سینمای مستند در سال‌های اخیر وضعیت مطلوبی پیدا کرده است و ما هم در گروه هنرو تجربه به فیلم‌های مستند توجه بیشتری می‌کنیم چون تماشاگران وقتی این دست فیلم‌ها را می‌بینند، با رضایت از سالن خارج می‌شوند و به همین دلیل فکر می‌کنم کیفیت فیلم‌های مستند در سال‌های اخیر ارتقا یافته است.

مدیر گروه هنروتجربه تاکید کرد: موضوع دیگر حضور بخش خصوصی و فیلمسازان مستقل در سینمای مستند است که با هزینه شخصی به تهیه و ساخت فیلم می‌پردازند و ما هم در گروه هنروتجربه از این دست فیلم‌ها حمایت می‌کنیم تا گردش اقتصادی مناسبی در سینمای مستند ایران اتفاق بیفتد و سپس آثار در سرویس‌های وی او دی(سیستم پخش تلویزیونی) و غیره عرضه شوند. به نظرم امروزه بازار گسترده‌تری برای نمایش فیلم‌ها در اختیار مستندسازان قرار دارد و این بازار و برخورد مستقیم با تماشاگر قطعا اتفاق مثبتی را برای فیلمسازان سینمای مستند رقم می‌زند.

صانعی‌مقدم با اشاره به نیاز امروز مستندسازان بیان کرد: البته اگر شرایطی به وجود بیاید تا مستندسازان دست بازتری برای پرداختن به موضوعات متنوع داشته باشند و با برخورد سلیقه‌ای و ممیزی رو به رو نشوند شادابی و نشاط بیشتری برای فیلمسازی خواهند داشت. طبیعتا هر چه معضلات در جامعه بیشتر شود مستندساز امکان بیشتری برای بازتاب آن‌ها پیدا می‌کند و نباید برچسب‌هایی چون سیاه‌نمایی به آن‌ زد.

او  درباره جشنواره سینماحقیقت هم گفت:  جشنواره سینماحقیقت و جشنواره فیلم کوتاه دو رویداد سینمایی هستند که در مقایسه با جشنواره فیلم کودک و فجر که بیشتر به جشن بدل شده‌اند، بر حوزه مشخصی متمرکزند. جشنواره سینماحقیقت با وجود آنکه عمر طولانی ندارد اما از طرف مهمانان خارجی به عنوان یک جشنواره جدی تلقی می‌شود. مستندسازان هم به عنوان یک جشنواره اصلی به سینماحقیقت نگاه می‌کنند و به نظرم این اتفاق نشانگر پیشرفت جشنواره سینماحقیقت است.