هنروتجربه:حجت‌الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در گفت‌وگویی سینمای مستند را بهترین سفیر فکر، فرهنگ و اندیشه ایران عنوان کرد.

به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، حجت‌الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضمن حضور در پردیس سینمایی چارسو محل برگزاری سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» درباره سینمای مستند گفت: «فکر می‌کنم تا اندازه‌ای با نگاه جهانی آشنا هستم و با توجه به شغلم، در اجلاس‌های جهانی شرکت دارم. از همین رو می‌بینم که دیگران چگونه به ما نگاه می‌کنند. سینمای مستند ایران تا به امروز نقش مهمی برای معرفی چهره واقعی و درست از ایران داشته است و بسیار می‌تواند در این زمینه موثر باشد. سینمای مستند ما از جهت امکانات در سطح بالایی قرار ندارد و مستندسازان به سختی فیلم می‌سازند، بعد از ساخته شدن هم توان معرفی و عرضه خوب آثارشان به دنیا و حضور در جشنواره‌های خارجی را ندارند بنابراین این وظیفه ما مدیران است که فیلم‌ها را به جهانیان عرضه کنیم. به نظرم سینمای مستند بهترین سفیر فکر و فرهنگ و اندیشه ایران است».

او افزود: «سینمای ایران راه خودش را در فیلم کوتاه، مستند و بلند پیدا کرده است و هنرمندان ما در این مسیر موفق بوده‌اند. خوشبختانه مردم هم همراه آن‌ها هستند و کمک می کنند. برای مثال در همین جشنواره می توانید استقبال را ببینید چراکه سالن‌ها تقریبا پر هستند این نشان می‌دهد که مردم ایران برای تماشای فیلم مستند بلیت می‌خرند. این انرژی مثبتی که مردم به هنرمندان خود می‌دهند، می‌تواند بسیار به سینماگران ما کمک کند. سالن‌های مستند ما خالی نیستند و از این جهت ما مردمان خوب و با فرهنگی داریم شاید در کشورهای دیگر در این حد از سینمای مستند استقبال نشود. امیدوارم رادیو و تلویزیون که امکاناتی در دست دارند از این حوزه حمایت کنند تا جایگاه خودمان را پیدا کنیم».

ایوبی در پایان گفت: «سینماحقیقت همیشه جز جشنواره‌های خوب ما بوده، خوب هم برگزار شده است. حتما این دوره هم جزو دوره‌های درجه یک خواهد بود».