هنروتجربه-سعید حضرتی:ریحانه ظهیری که با مستند «پلاک ۱۳» با موضوع بیماری اختلال اوتیسم در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، از اولین تجربه کارگردانی خود و نحوه ساخت این اثر گفت.

«پلاک ۱۳» درباره محمدامین یازده ساله دارای اختلال اوتیسم است که به صورت مداوم از خانه فرار می‌کند. مادر محمدامین سعی می‌کند با آموزش جلوی فرار او را بگیرد، ولی پدر معین از فرارهایش خسته شده و قصد دارد با قانع کردن همسرش بگذارد معین فرار کند تا شاید بتوانند دلیل فرارهایش را پیدا کنند.

ظهیری که در مستند «پلاک ۱۳» به جز کارگردانی، تهیه‌کنندگی و پژوهش‌گری این مستند را هم بر عهده داشته است، درباره جزئیات بیشتر این مستند به سایت هنروتجربه گفت: «من سال‌هاست خارج از ایران زندگی می‌کنم و به بچه‌های دارای اختلال  اوتیسم آموزش می‌دهم. اوتیسم اختلال رشد ذهنی پیچیده‌ای است که معمولا در سه سال اول زندگی شخص ممکن است بروز کند. در واقع اوتیسم یک ناهنجاری در اعصاب است که عملکرد معمول مغز را دچار اختلال می‌کند. با خیلی از این بچه‌ها ارتباط نزدیکی دارم و شرایط زندگی خودشان و خانواده‌های‌شان را درک می‌کنم. شرایط ویژه بچه‌های اوتیستیک و رنج‌هایی که پدر و مادرهای این بچه‌ها می‌کشند، من را هم درگیر خودش کرده بود. دوست داشتم مشکلات این بچه‌ها را مطرح کنم تا مسئولین به آن‌ها توجه بیشتری داشته باشند».

او ادامه داد: «دلیل اصلی برای تولید این مستند، دیدن پسربچه‌ای بود که نمی‌توانست صحبت کند ولی همه کتاب‌ها را می توانست به زبان انگلیسی بخواند، نمی‌توانست احساس خود را بیان کند ولی اگر خوشحال بود برای من روی کاغذ یک صورتک خوشحال می‌کشید و به این صورت احساسش را بیان می‌کرد. این موضوع باعث شد فیلمی بسازم تا شرایط خاص این افراد را نشان دهم».

ظهیری افزود: «در دانشگاه کارشناسی پژوهشگری علوم اجتماعی خوانده‌ام و سابقه خبرنگاری هم داشتم و در ضمن کلاس‌های فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی را هم گذرانده‌ام. درگیری مدام با این بچه‌ها باعث شد به سراغ این فیلم بروم و می‌خواستم این مشکلات را در کشور خودم بررسی و به تصویر بکشم».

و درباره اولین تجربه کارگردانی خود عنوان کرد: « یک ماه فیلم‌برداری به طول انجامید و در طی این مدت به طور مدام با عوامل گروه و پدر و مادر محمدمعین ساعت‌ها صحبت می‌کردیم و گام به گام فیلم‌برداری را جلو می‌بردیم. به عنوان اولین تجربه، تجربه‌ای سخت و در عین حال بسیار لذت بخشی بود».

این کارگردان درباره اولین حضور خود در جشنواره سینما حقیقت عنوان کرد: «فیلم «پلاک ۱۳» در جشنواره فیلم کوتاه لس آنجلس برنده جایزه اولین کارگردانی و بهترین فیلم مستند داستانی شده بود. ولی با این حال علاقه‌مند بودم در جشنواره سینما حقیقت حضور داشته باشم که خوشبختانه این اتفاق افتاد. با اینکه ۱۱ سال است در ایران نیستم اما ایران را هم‌چنان خانه خودم می‌دانم و اولویت اصلی من ایران و حضور در جشنواره‌های ایرانی است. حضور در جشنواره سینما حقیقت اتفاق خیلی خوبی برایم بود».

ظهیری در پایان گفت: «مستندسازی دغدغه من است ولی حاضر نیستم به هر قیمتی و به هر سوژه‌ای چنگ بیاندازم. در حقیقت برای رفتن به جشنواره فیلم نمی‌سازم، می‌خواهم واقعیت‌های جامعه را به درستی نشان دهم».