هنروتجربه:مستندهای «مسافر فوکوشیما» و«سوزنگرد» به کارگردانی معصومه نورمحمدی در هنروتجربه اکران می‌شوند.

«مسافر فوکوشیما» و«سوزنگرد» مستندهایی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی معصومه نورمحمدی هستند که اکران آن‌ها در یک سانس از ۲۶ آذر در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز می‌شود.

مستند «مسافر فوکوشیما» به فاجعه سونامی در کشور ژاپن و فجایع بعد از آن می‌پردازد:«آخرین روزهای سال ۲۰۱۱ تلخ‌ترین زمستان ژاپنی‌ها بود. وقتی سهمگین‌ترین زلزله‌های شرق ژاپن، امواج اقیانوس آرام را به ساحل راند، سونامی راهی سواحل شد و بسیاری از شهرهای ژاپن را ویران کرد. سونامی آمد و رفت، اما آنچه بر جای ماند میراث شوم سونامی، رادیواکتیو بود. زلزله و سونامی باعث بروز دو انفجار در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما شد.فاجعه نشت رادیواکتیو، فوکوشیما را در مقام اول فجایع اتمی جهان قرار داد. حادثه‌ای که ژاپن را وارد مرحله جدیدی از بحران کرد. خطری که تا به امروز نیز ادامه دارد. این موضوع اصلی فیلم «مسافر فوکوشیما» است». روایت‌گر این حادثه در این مستند، افشین والی‌نژاد (خبرنگار سابق آژانس خبری آسوشیتدپرس در ایران) است که حدود دو دهه در ژاپن اقامت دارد و سال‌ها خبرنگار بحران بوده‌است.

معصومه نورمحمدی در یادداشتی درباره انگیزه‌اش از کارگردانی این مستند می‌نویسد:« آشنایی و شناخت با افشین والی‌نژاد به عنوان یک خبرنگار آزاد ایرانی، مقیم کشور ژاپن که هشت سال زندگی و کار خود را وقف اطلاع‌رسانی فاجعه سونامی و آلودگی رادیو اکتیو در منطقه فوکوشیما کرده‌است، یکی از انگیزه‌های ساختن این مستند بود. از آنجایی‌که کشور من ایران ۴۰ سال در تحریم به‌سر می‌برد و ۱۲ سال در تحریم هسته‌ای، به عنوان یک شهروند و زن ایرانی مستندساز، این سوژه مورد توجهم قرار گرفت. انفجار نیروگاه برق فوکوشیما که بر اثر یک سانحه طبیعی رخ داد، باعث آلودگی این منطقه و آوارگی و ترک هزاران نفر از خانه و کاشانه خود شد. بررسی جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی این رویداد برایم جالب و جذاب بود.یک رویداد طبیعی، فاجعه انسانی را رقم می‌زند که باعث بروز خسارت‌های زیاد جانی و اقتصادی برای ملتی می‌شود که داعیه اتمی شدن ندارد، اما ناخواسته درگیر این مساله می‌شوند. فیلم مستند «مسافر فوکوشیما» مربوط به کشور ژاپن نیست، بلکه یک هشدار جهانی و بین‌المللی است. ژاپن کشوری است که هیچ‌گاه ادعای اتمی شدن و ساخت سلاح اتمی نداشته است،اما ناخواسته هشت سال درگیر این فاجعه اتمی و هسته‌ای شده‌است».

مستند «سوزنگرد» هم مرتبط با به ژاپن است اما این بار یک فرش و سرگذشت آن دستمایه معصومه نورمحمدی قرار گرفته تا از پیوند میان افراد و ملت‌ها بگوید.این مستند در مورد فرشی است که دوره صفویه به کشور ژاپن راه پیدا می‌کند. این فرش هم‌چنان در مراسمی آیینی به قدمت ۱۰۰۰ سال، به‌نام گیون ماتسوری در شهر کیوتو به‌عنوان نماد زیبایی و قدرت به ارابه‌ای آویخته و به نمایش گذاشته می‌شود.

این  مستند سی دقیقه‌ای در جست‌وجوی اسم واقعی این دسته از قالی‌ها است که به اشتباه به پولونز در جهان شناخته می‌شود و هم‌چنین نقش و طرح و نوع تکنیک خاصی که در این گروه از قالی‌ها به‌کار رفته بررسی می‌کند. اما کارگردان به جز این موارد هدف دیگری را نیز دنبال می‌کند:«اما مساله خیلی مهم قابل توجه و بیان در این مستند این است که  گره‌های فرش باعث پیوند میان افراد و ملت‌ها می‌شود ، از پیوند ازدواج تا روابط فرهنگی و اقتصادی».

معصومه نورمحمدی لیسانس عکاسی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد را دارد و تاکنون مستندهای و فیلم‌های کوتاهی نظیر «حفره‌های حیات»،«بندرگاه تیس»،«سورنا»،«دوست مشترک و وسوسه» و… را کارگردانی کرده‌است.این آثار در جشنواره‌های مختلف به نمایش درآمده و جوایزی را نیز دریافت کرده‌اند.

«مسافر فوکوشیما»/ کارگردان، پژوهش‌گر و تهیه‌کننده: معصومه نورمحمدی- راوی: افشین والی‌نژاد- فیلم‌برداران:رضا محمدی،افشین والی‌نژاد- تدوین: مجید عاشقی- طراحی و ترکیب صدا: رامین ابوالصدق- موسیقی: هوتن پورزکی-نویسندگان متن گفتار: مجید عاشقی، افشین والی‌نژاد- مدیر تولید:نسرین نورمحمدی- صدابردار صحنه: محمد رضایی- دستیار کارگردان: پریا علی‌اکبر- دستیار طراح صدا: علی سوهانی- صدابردار استودیو: مهدی قاسمی- طراح پوستر و عنوان: علی باقری- مترجم انگلیسی: نریمان علی اکبر-مترجم ژاپنی: مهدی گودرزی- زیرنویس: رضا تاری‌وردی-مجری طرح: احمد شبیری

«سوزنگرد»/کارگردان،پژوهش،تهیه‌کننده:معصومه نورمحمدی-تصویربردار:رضا محمدی،تدوین:حمید نجفی‌راد-صدابردار:آرش اسحاقی-صداگذار: احسان افشاریان- تولید: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی