هنروتجربه:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از جشنواره سینما حقیقت تاکید کرد:«فضای سینمای هنروتجربه هم‌چنان برقرار است تا سینمای مستند ایران بتواند در این گروه سینمایی عرضه شود».

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه یکشنبه ٢۴ آذرماه برای بازدید از سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به پردیس سینمایی چارسو رفت و بعد از بازدید از غرفه‌ها در جمع خبرنگاران به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد.

سید عباس صالحی در ابتدا بیان کرد: «حضور قوی مستندسازان ما با کمیت و کیفیت بالا کاملا مشهود است. مستند بخش انکار ناکردنی سینمای ایران است و به مرور بخش قابل توجهی از جهان که سینمای ایران را می‌شناسند، سینمای مستند ما را به عنوان بخشی از کانون اصلی سینمای ایران خواهند شناخت».

او در پاسخ به این پرسش که سینمای مستند در این چند ساله هرچند پیشرفت کرده ولی هم‌چنان مستندسازان گله دارند، در چنین شرایطی  سیاست‌های دولت نسبت به مستندسازان چیست، توضیح داد:«چندین فرصت برای سینمای مستند پیش آمده که البته کافی نیستند. فضای سینمای هنروتجربه همچنان برقرار است تا سینمای مستند ایران بتواند در این گروه سینمایی عرضه شود. هم‌چنین سینمای مستند به نوعی درام نزدیک می‌شود و می‌توان حتی فرصت‌های اکران عمومی هم برای آن‌ها تعریف کرد. در همین جشنواره امسال حداقل چندین مستند را می‌شود به این امر ارجاع داد».

وزیر ارشاد ادامه داد: «همچنین سینمای مستند فضای ورود به وی او دی‌ها را تجربه می کند، بنابراین فضای سینمای هنروتجربه و چشم اندازی که در شاخه‌های دیگر می‌بینیم می‌تواند باعث شود برخی از این مستندها فضای اکران عمومی پیدا کنند و بازار عمومی را هم در اختیار داشته باشند. سینمای مستند دارد بین یک نوعی تجربه و عرضه در فضای بازار خاص، ارتباطات خود را پیدا می‌کند. از طرفی دیگر سینمای مستند با بخشی از حوزه‌های اقتصادی ما پیوندهایی پیدا می‌کند و این به معنای تجاری شدن نیست بلکه به معنای این است که بتواند نیازهای حوزه اقتصادی خود را تامین کند».

وزیر ارشاد در پاسخ به این‌که نماینده سینمای ایران در اسکار مستند «در جستجوی فریده» است ولی همین فیلم باتوجه به فضای آن از تلویزیون قابل پخش نیست و این نوعی تناقض است، مطرح کرد:« طبعا قوانین و مسایلی است که برای سینمای غیرمستند هم وجود دارد».

منبع:صبا