هنروتجربه:  فیلم «کپی برابر اصل» به کارگردانی عباس کیارستمی از سوی آسوشیتدپرس به عنوان یکی از ده فیلم برتر یک دهه گذشته سینمای جهان انتخاب شد.

در فهرست ده فیلم برتر دهه اخیر سینما به انتخاب آسوشیتدپرس، فیلم برنده نخل طلای «درخت زندگی» ساخته ترس مالیک رتبه نخست را به خود اختصاص داده و پس از آن  «رشته خیال» به کارگردانی پل توماس اندرسون، «مارگارت» از کنت لونرگان، «لیدی برد» به کارگردانی گرتا گرویگ، فیلم برنده اسکار «مهتاب» ساخته بری جنکینز، «جایی» به نویسندگی و کارگردانی سوفیا کاپولا، «جنگ سرد» از پاول پالیکوفسکی، «کپی برابر اصل» از عباس کیارستمی، «درون لوین دیویس» ساخته برادران کوئن و «هتل بزرگ بوداپست» به کارگردانی وس اندرسون قرار گرفته‌اند.همان‌طور که اشاره شد، فیلم «کپی برابر اصل» محصول سال ۲۰۱۰ میلادی و ساخته عباس کیارستمی با بازی ژولیت بینوش در رتبه هشتم بالاتر از فیلم «درون لوین دیویس» ساخته برادران کوئن و «هتل بزرگ بوداپست» به کارگردانی وس اندرسون جای گرفته است.

«کپی برابر اصل» اولین نمایش جهانی خود را شصت و سومین جشنواره فیلم کن به عنوان یکی از نامزدهای نخل طلا (فیلم‌های بخش رقابتی اصلی) تجربه کرد و مورد توجه و تحسین منتقدان قرار گرفت و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را نیز برای بازیگر فرانسوی ژولیت بینوش به ارمغان آورد.

لیندسی بار منتقد آسوشیتدپرس درباره «کپی برابر اصل» نوشته است: «آیا یک فیلم داستانی می‌تواند حقیقت باشد؟ این سوال سنگین پشت این فیلم عباس کیارستمی بزرگ است که در آن یک معامله‌گر اجناس قدیمی (ژولیت بینوش) و یک نویسنده (ویلیام شیمل) درباره اساس اصل بودن و موثق بودن در هنر و اینکه چه چیزی دقیقا نمایانگر بازتولید است (شاید همه چیز) صحبت می‌کنند. فیلم به نوعی دگردیسی خود را هم دارد چون وقتی هجوی درباره اینکه این دو نفر ازدواج کرده‌اند حقیقی از آب درمی‌آید، حتی طبیعت رابطه آن‌ها هم بی‌شکل می‌شود. این فیلمی شجاعانه و برانگیزنده بود که با آن یک دهه سینما آغاز شد و با وجود اینکه به تمام پاسخ‌ها دسترسی نداریم، تجربه و ایده‌های آن ۹ سالی که بعد از آن شکل گرفتند هم مخاطبان را برانگیخته‌اند».