هنروتجربه: کارگردان انیمیشن «روباه» در گفت‌وگویی تاکید دارد که از نظر استعدادهای هنری، توانمندی‌های بالایی داریم و آثار سازندگان انیمیشن‌های ایرانی با همین امکانات کم با آثار انیمیشن خارجی رقابت می‌کند.

به بهانه اکران انیمیشن «روباه» در سینماهای هنروتجربه، خبرگزاری موج گفت‌وگویی را با صادق جوادی انجام داده است. در این گفت‌وگو جوادی از کیفیت بالای انیمیشن‌های ایرانی صحبت کرده است.

صادق جوادی درباره اکران این فیلم بیان کرد: «این اولین فیلم من است که به صورت گسترده در گروه  هنروتجربه اکران می‌شود و از این بابت بسیار برایم جالب است و بازخوردهای خوبی را نیز از مخاطبان در نمایش این فیلم در شهر شیراز و چند سانس در خانه هنرمندان که حضور داشتم، دریافت کرده‌ام.»

او افزود: «با توجه به این که نخستین بار فیلم من در گروه هنروتجربه اکران شد و من نیز تجربه زیادی در این زمینه نداشتم، با اشکالاتی هم روبرو شد که تلاش می‌کنم این مسائل در اکران فیلم‌های بعدیم حل شود یا به حداقل برسد».

این فیلم‌ساز درباره استقبال مخاطبان برای دیدن فیلم‌های انیمیشن کوتاه بیان کرد: «کنار هم قرار گرفتن فیلم و انیمیشن اتفاق خوبی است و بیشتر مخاطبان از بخش انیمیشن‌ها بسیار راضی بودند. برای بسیاری از مخاطبان فیلم ما قابل پیش‌بینی نبود که کیفیت فیلم‌های انیمیشن‌های این اندازه بهتر شده است».

جوادی درباره رقابت آثار انیمیشن ایرانی در سطح بین‌المللی اظهار کرد: «از نظر امکانات فنی در مقایسه با انیمیشن‌های خارجی در موقعیت خوبی نیستیم اما از نظر استعدادهای هنری، توانمندی‌های بالایی داریم و آثار سازندگان انیمیشن‌های ایرانی با همین امکانات کم با آثار انیمیشن خارجی رقابت می‌کند و این در حالی است که ما یک دهم بودجه آن‌ها را هم در اختیار نداریم».

این فیلم‌ساز درباره حضور بین‌المللی فیلم خود توضیح داد: «انیمیشن «روباه» در حدود صد فستیوال بین‌المللی حضور داشته و تاکنون حدود ۳۰ جایزه بین‌المللی به آن اختصاص یافته است».

انیمیشن «روباه» روایت روباه جوان و چالاکی است که هنگام تجربه اولین عشق به دست شکارچی اسیر می‌شود. شکارچی زنگوله‌ای بر گردنش آویخته و رهایش می‌کند. روباه زنگوله بر گردن توانایی زندگی در جنگل، شکار و… را از دست می‌دهد و تنها راه نجاتش، اهلی شدن و بازگشت نزد شکارچی است…این انیمیشن به همراه پنج فیلم کوتاه دیگر در بسته «۸۸ دقیقه کوتاه» گروه هنروتجربه در حال اکران است.

برچسب‌ها: