هنروتجربه:درام جدید ایستوود با این‌که مورد توجه و تحسین منتقدان قرار گرفته ولی در گیشه بدترین فروش فیلمی از او در چهار دهه اخیر را رقم زده است!

«ریچارد جول» درباره نگهبانی است که به‌اشتباه از سوی رسانه‌ها به نقش داشتن در بمب‌گذاری المپیک ۱۹۹۶ متهم می‌شود. این فیلم در ۲۵۰۲ سالن سینما روی پرده رفت ولی به رقم فروش غم‌انگیز پنج میلیون دلار دست یافت. این نتیجه ناامیدکننده، یکی از بدترین فروش‌های افتتاحیه برای فیلمی از ایستوود ۸۹ ساله است.

تنها فیلم ایستوود در مقام کارگردان که سرنوشتی بدتر از این را تجربه کرد، «بیلی برانکو» است با فروشی سه میلیون و هفتصد هزار دلاری. دو فیلم شکست‌خورده بعدی ایستوود، «نیمه‌شب در باغ خیر و شر» (۱۹۹۷) و «جنایت حقیقی» (۱۹۹۹) هستند که هر دو با فروشی پنج میلیون و دویست هزار دلاری در اولین هفته اکران‌شان روبه‌رو شدند.

البته فیلم‌های ایستوود معمولاً در هفته‌های اول آثار پرفروشی نبوده‌اند و بالاترین رقم فروش در نخستین هفته به «تک‌تیرانداز آمریکایی» (۲۰۱۴) تعلق دارد که به فروشی ۸۹ میلیون دلاری دست یافت و بعدش «سالی» (۲۰۱۶) که ۳۵ میلیون دلار فروخت. به هر حال، با وجود شلوغی جدول اکران، انتظار می‌رفت «ریچارد جول» در هفته اول ده میلیون دلار بفروشد ولی حالا کارشناسان می‌گویند فروش نهایی فیلم احتمالاً به ۲۵ تا ۳۰ میلیون دلار می‌رسد و این فیلم ۴۵ میلیون دلاری، دهه‌ها میلیون ضرر روی دست کمپانی برادران وارنر می‌گذارد.

  • ورایتی