هنر و تجربه: فیلم‌هایی مانند «فهرست شیندلر»، «نجات سرباز راین»، «غلاف تمام فلزی»، «جوخه» و… همیشه در زمره بهترین فیلم‌های جنگی ارزیابی شدند؛ اما – متأسفانه – یکی از فیلم‌های کمتر قدر دیده این گونه سینمایی «بیا و بنگر» (الم کلیموف) است.

به لطف کمپانی «جانوس فیلمز» که به‌تازگی «بیا و بنگر» / Come and See را با کیفیت تصویر ۲K ترمیم کرده است، این فیلم جنگی درخشان قرارست در سال ۲۰۲۰ دوباره روی پرده سینماها برود؛ و علاقه‌مندان همان طور که در آنونس – که در فضای مجازی موجود است – این نسخه می‌بینند، «بیا و بنگر» به همان زیبایی و کاملی روز اولین نمایشش در ۱۹۸۵ است.

«بیا و بنگر» آخرین فیلم الم کلیموف است؛ فیلمی ضدجنگ که به عنوان نماینده رسمی شوروی سابق برای حضور در مراسم اسکار انتخاب شد اما نامزد نشد. با وجود این، فیلم در گذر زمان حسابی مورد تحسین قرار گرفت و نه‌فقط منتقدان بلکه فیلم‌سازان برجسته‌ای چون استیون سودربرگ هم آن را ستودند. سودربرگ در سال ۲۰۱۲ بود که در گفت‌وگویی با رودریگو پرز در «پلی‌لیست» گفت: «یکی از بهترین فیلم‌هایی است که تا امروز دیدم. مطمئن باشید استیون اسپیلبرگ پیش از ساختن «فهرست شیندلر» آن را دیده بود. «بیا و بنگر» شگفت‌انگیز است…»

نسخه ترمیم‌شده «بیا و بنگر» ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ (دوم اسفند) در خانه فیلم شهر نیویورک روی پرده می‌رود.

  • پلی‌لیست