هنر و تجربه: «وداع» به کارگردانی لولو وانگ با تأخیری حدود دو ماه، و شش ماه بعد از نمایش در ایالات متحده، از دهم ژانویه (بیستم دی) در سینماهای چین هم روی پرده می‌رود.

ابتدا قرار بود «وداع» از ۲۲ نوامبر (اول آذر) در چین به نمایش درآید اما دو روز پیش از این تاریخ، از برنامه اکران خارج شد تا در زمان مناسب‌تری به نمایش درآید و مجبور به رقابت با انیمیشن آمریکایی «یخ‌زده۲» نشود. البته هنوز مشخص نیست که فیلم در چین سانسور می‌شود یا نه؛ و فعلاً تغییری در مدت‌زمان فیلم اعلام نشده است.

همان طور که می‌دانید «وداع» در رشته‌های بهترین فیلم خارجی‌زبان و بهترین بازیگر زن اصلی (برای آکوافینا) جوایز گلدن گلوب نامزد شده و حالا اکرانش در چین، میان برگزاری این مراسم (پنجم ژانویه/ پانزده دی) و اسکار (نهم فوریه/ بیستم بهمن) افتاده است.

«وداع» با این‌که در ایالات متحده به خاطر تصویرش از آمریکایی‌های آسیایی یا آسیایی‌های آمریکایی‌تبار تحسین و با استقبال روبه‌رو شد ولی شماری از پخش‌کننده‌های چینی علاقه‌ای به اکران آن نشان ندادند و استدلال‌شان این بود که آمریکایی‌بودن فیلم مورد توجه تماشاگران چینی قرار نمی‌گیرد. کمپانی مائویان هم که حالا پخش‌کننده فیلم است، «وداع» را تولید مشترک آمریکا و چین معرفی کرده است.

  • ورایتی
برچسب‌ها: