هنر و تجربه: همین دیروز بود که خبر رسیدن هدایای کریسمس مارتین اسکورسیزی به او با کاغذکادوهای مارولی در صفحه مجازی دخترش فرانچسکا، لبخندی بر چهره سینمادوستان نشاند.

حالا دوباره خبری از مخالفت‌های اسکورسیزی با جهان سینمایی مارول و ابرقهرمان‌ها منتشر شده که البته کمی با قبلی‌ها متفاوت است و حمله مستقیمی به دنیای داستانی ناجیان بشریت و کره زمین نیست! اسکورسیزی در نشست و گفت‌وگوی کارگردانان برتر سال ۲۰۱۹ «هالیوود ریپورتر» وقتی با این سؤال مواجه می‌شود که آیا تا امروز کارگردانی فیلمی مارولی به او پیشنهاد شده، می‌گوید: «نه. هرگز».

در همین نشست، لولو وانگ کارگردان فیلم مستقل و تحسین‌شده «وداع» / The Farewell در خصوص ورود به عرصه ساخت و کارگردانی این دست فیلم‌های استودیویی می‌گوید: «شما تفاوتی میان سینما و محصولات سرگرمی بزرگ‌تر استودیوها – که در واقع توسط کمیته‌ای ساخته می‌شوند – قائل شدید و این یکی از دلایلی است که فعلاً نمی‌خواهم چنین فیلم‌هایی را کارگردانی کنم.» جوابی که این واکنش اسکورسیزی را به همراه داشت: «هرگز این کار را انجام نده».

اما اسکورسیزی وقتی مسأله اکران بد فیلم‌های نتفلیکسی به میان آمد، این طور همه را قانع کرد: «من چند فیلمی داشتم که فقط یکی‌دو هفته در سینماها روی پرده رفتند؛ به‌خصوص «سلطان کمدی» که یک‌ونیم هفته روی پرده بود و بعدش هم هرگز دوباره اکران نشد.»

به هر حال، نظر شما درباره نتفلیکس و الگوی اکران غریبش هرچه باشد، این موضوع را نمی‌شود انکار کرد که استودیوها کاملاً متوجه چگونگی عرضه مناسب فیلم‌های‌شان نیستند؛ و این مشکلی است که از گذشته تا امروز پابرجا بوده است. پیش از این هم شنیده بودیم که اسکورسیزی از میزان دیده‌شدن فیلمش در نتفلیکس (در این بازه زمانی کوتاه) بسیار راضی است و این خود مسأله بسیار مهمی است.

  • پلی‌لیست