هنروتجربه:نشست خبری سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران صبح امروز هشتم دی ماه در خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این نشست از پوستر این دوره از جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی رونمایی شد و پس از آن  جعفر گودرزی دبیر این رویداد نکاتی را درباره اهداف این جشن عنوان کرد:« در حال حاضر که سینمای ایران به سمت کثرت تولید پیش می‌رود نیازمند مراقبت است. انجمن منتقدان با حضور منتقدان دلسوز می‌تواند ارزیابی درستی از این شرایط داشته باشد و خروجی آن باعث شود سینماگران بیشتر به شاخصه‌های کیفی توجه داشته باشند و از این جهت جشن منتقدان مهم است. برآیند آکادمی منتقدان می‌تواند خروجی یک سال سینما را با یک جهت دیگر ترسیم کند. به نظرم این جشن می‌تواند چراغ و مشعل خوبی باشد و یک سری شاخصه‌ها را تعریف کند چراکه ما یک بزنگاه کیفی نیاز داریم. امسال سیزدهمین دوره قرار است ۱۳ دی ماه در سالن آمفی‌تئاتر ستاد مرکزی دانشگاه علوم‌پزشکی دانشگاه تهران برگزار شود چراکه یک سالن ویژه است و حتی ممکن است بعد از ما، جشن‌ها و مراسم‌های دیگر هم در آن برگزار شود».

او سپس به اعلام اسامی بزرگداشت‌های جشنواره پرداخت:«در این دوره سه بزرگداشت از دو هنرمند و یک منتقد داریم. اکبر عبدی و علیرضا زرین‌دست از هنرمندان و عباس یاری به عنوان منتقد مورد تجلیل قرار می‌گیرند. این را هم باید عنوان کنم که امیدوارم آرا به شکلی باشد که شأن منتقدان حفظ شود ما همیشه به سلامت آرا فارغ از مصلحت‌اندیشی و جنبه‌های سیاسی افتخار کرده‌ایم. ما فردا نامزدها را اعلام می‌کنیم چون تقریباً جمع‌بندی کرده‌ایم. امیدوارم خروجی این جشن یک قدم رو به جلو برای سینمای ایران محسوب شود. امسال بیش از صد منتقد در رأی‌گیری ما شرکت کردند که این حائز اهمیت است».

در بخش دیگری از این مراسم علی علایی مدیر آکادمی سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران توضیحاتی را درباره آرا و رقابت سخت نامزدها ارائه کرد:« امسال رقابت ویژه و سختی داشتیم و قطعا غافلگیری‌هایی خواهید داشت. در اکثر بخش‌ها به جمع بندی پنج نامزد رسیدیم اما در بعضی از بخش ها ناگزیر به انتخاب هفت نامزد بودیم.به جز چند رشته که در آن‌ها نفر اول با فاصله نسبت به سایر نامزدهادر صدر قرار گرفت، در بخش های دیگر در صدر جدول آرا، رقابت خیلی فشرده و سختی داشتیم. امسال تصمیم گرفتیم در بحث دستاوردهای فنی تجمیع داشته باشیم و چون تنوع رشته مانند گریم و … وجود دارد، تعداد نامزدها در این بخش متعدد است».

این مراسم با طرح پرسش‌هایی از سوی حاضرین ادامه یافت.گودرزی در پاسخ به این سوال که آیا الزامی بر تفاوت برگزیدگان جشن منتقدان و نویسندگان و جشنواره فجر یا سایر جشنواره‌ها وجود دارد؟ توضیح داد: «ما در جشن منتقدان و نویسندگان برآیند و خروجی را اعلام می‌کنیم و به دنبال این نیستیم که رای ما فرق کند. بنابراین خروجی هر چه باشد همان را اعلام می‌کنیم.ذکر این نکته هم مهم است که وقتی بالای صد نفر رای دادند دیگر نمی‌توان انتخاب‌ها را سلیقه‌ای دانست».

درباره داوری هر دو بخش جشنواره ملی و جهانی فجر نیز سوالی مطرح شد که علایی در این باره گفت:« ما این حق را از فیلم‌ساز نمی‌گیریم که فیلمش در این جشن حضور داشته باشد. البته ما گزینه‌ای داریم به عنوان فیلم‌های ندیده و اگر کسی تعداد بالایی از فیلم‌ها را ندیده باشد از آرای ما کنار گذاشته می‌شود که این اتفاق از نظر اخلاقی و حرفه‌ای باید وجود داشته باشد».

گودرزی در پایان این نشست خبری عنوان کرد:« این جشن از معدود جشن هایی است که هر سال اعتبارش بیشتر می‌شود. سعی کردیم امانت دار باشیم و آرا را همان طور که با سلامت همراه بوده است، اعلام کنیم».