هنروتجربه:رقیه توکلی کارگردان فیلم «مهران» در گفت‌وگویی از ثبت نام نکردن این فیلم در جشنواره ملی فجر و امید به حضور در جشنواره جهانی فجر گفت.

رقیه توکلی درباره حضور فیلم «مهران» در جشنواره ملی فیلم فجر به خبرگزاری صبا گفت: «به تازگی متوجه شدم که فیلم برای حضور در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر ثبت نام نشده و این موضوع باعث ناراحتی من شده است».

او ادامه داد: «فیلمبرداری «مهران» شهریور تمام شد و در حال حاضر تدوین آن هم تمام شده و درحال ساخت موسیقی آن هستیم. از نظر زمانی فیلم به جشنواره می‌رسید و نه تنها برای خودم بلکه بیشتر برای زحمات بازیگران و عوامل سختکوش فیلم «مهران» ناراحتم و جوابی برای آنها ندارم که چرا این فیلم حداقل برای داوری هیات انتخاب و حضور در جشنواره ثبت نام نشده است».

کارگردان «مادری» درباره فیلم «مهران» ادامه داد: «وقایع این فیلم در دهه ۶۰ می‌گذرد و مربوط به خانواده‌ای از شهر مهران است که مهمان خانواده‌ای در یزد می‌شوند که پسری به نام مهران دارند. در دوران دفاع مقدس مردم بعضی از شهرها به طور مستقیم درگیر جنگ بودند اما شهر یزد با توجه به این‌که در مرکز کشور قرار دارد شاید در نگاه اول به طور مستقیم درگیر دفاع مقدس نباشد اما جنگ، تأثیرات آن و مشارکت‌های اجتماعی را نمی‌توان درباره‌اش نادیده گرفت. در واقع خواستیم در این فیلم مهمان نوازی مردمان یزد در زمان جنگ را نشان بدهیم. می‌توان گفت ایده اصلی «مهران» بر اساس واقعیت است. چون یزد به خاطر امنیت بیشتری که داشت مهاجرپذیر بود و معمولا خیلی از آنها که در زمان جنگ به این شهر آمدند در این شهر ماندگار شدند».

او درباره این‌که کارهایش در شهر یزد و پیرامون مردمانش می‌گذرد هم توضیح داد: «جدا از اینکه من در این شهر بزرگ شده‌ام، این شهر را خیلی دوست دارم و احساس می‌کنم یزد پتانسیل بسیاری به خصوص برای سینما دارد. سریال‌ها و فیلم‌های زیادی در این شهر ساخته شده است که صاحبان آن خیلی با فرهنگ این شهر آشنا نبودند به همین دلیل دوست دارم من که فرزند همین شهر و فرهنگ هستم درباره آن فیلم بسازم. در تمام فیلم‌هایی که ساخته‌ام نتوانستم بودجه زیادی داشته باشم برای همین اینجا در کنار خانواده و دوستانم راحت‌تر می‌توانم کار خودم را پیش ببرم و هنوز بعد از گذشت ۱۳ سال ساختن تعداد زیادی فیلم کوتاه و دو فیلم بلند عطش زیادی نسبت به ساختن فیلم در یزد دارم».

او  با اشاره به حمایت نشدن از سوی هیچ ارگانی به خصوص سازمان فرهنگی و هنری شهرداری یزد بیان کرد: «البته که هنوز از طرف شهرداری یا جایی دیگر در یزد حمایت نشده‌ام که امیدوارم روزی این اتفاق هم بیافتد».

کارگردان «تو فقط مادر من باش» درباره اکران فیلم «مهران» عنوان کرد: «با توجه به اینکه متوجه شدم فیلم را برای جشنواره ملی فیلم فجر ثبت نام نکردند، امیدوارم بتوانیم در بخش جهانی فیلم فجر شرکت کنیم و بعد از آن هم در جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان شرکت خواهیم کرد و بعد به دنبال اکران عموم آن خواهیم بود».

این نویسنده و کارگردان با اشاره به علاقه‌اش به تهیه‌کنندگی فیلم‌های خود گفت: «یکی از آرزوهای من این است که همان طور که در اغلب فیلم‌های کوتاه خودم علاوه بر کارگردانی، تهیه‌کننده هم بودم، تهیه‌کنندگی فیلم‌های بلند خودم  را هم داشته باشم».

توکلی در پایان درباره کار آینده خود بیان کرد: «فیلم‌نامه سوم من هنوز کامل نشده است اما داستان باز هم در شهر یزد می‌گذرد و به امید خدا به زودی آن را خواهم ساخت».

 

برچسب‌ها: