هنروتجربه:نامزدهای سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران درحالی معرفی شده‌اند که فیلم «شبی که ماه کامل شد» بیشترین تعداد نامزدی و «زغال» نیز نامزد جایزه خلاقیت و استعداد درخشان شده است.

به گزارش روابط عمومی جشن منتقدان، اسامی نامزدهای سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران براساس جمع‌بندی آرای اعضای آکادمی جشن اعلام شد.

این فهرست در بخش بهترین فیلم بر اساس «نام فیلم» و در سایر بخش‌ها بر اساس «نام کوچک هنرمندان» به ترتیب حروف الفبای فارسی مرتب شده است. در این فهرست، بعد از «شبی که ماه کامل شد» با ۱۲ کاندیدا، فیلم‌های «متری شیش و نیم» و «مسخره‌باز» با ۹ نامزد و «سرخپوست» با هشت نامزد در رتبه‌های بعدی هستند.

نامزدهای بهترین فیلم شامل «سرخ‌پوست» به تهیه‌کنندگی مجید مطلبی، «شبی که ماه کامل شد» به تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی، غلامرضا تختی به تهیه‌کنندگی سعید ملکان، «قصر شیرین» به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی، «متری شیش و نیم» به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان و «مسخره‌باز» به تهیه‌کنندگی علی مصفا و نامزدهای بهترین کارگردانی نیز شامل بهرام توکلی برای «غلامرضا تختی»، رضا میرکریمی برای «قصر شیرین»، سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»، سیاوش اسعدی برای «درخونگاه»، نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد»، نیما جاویدی برای «سرخ‌پوست» و همایون غنی‌زاده برای «مسخره‌باز» هستند.

نامزدهای بهترین فیلم‌نامه هم شامل نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی برای «شبی که ماه کامل شد»، نیما جاویدی برای «سرخ‌پوست»، سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»، محسن تنابنده برای «قسم»، محسن قرایی و محمد داودی برای «قصر شیرین» و نامزدهای بهترین بازیگر مرد نقش اول هم شامل امین حیایی برای «درخونگاه»، پیمان معادی برای «متری شیش و نیم»، حامد بهداد برای «قصر شیرین»، نوید محمدزاده برای «سرخ‌پوست» و هوتن شکیبا برای «شبی که ماه کامل شد» می‌شود.

الناز شاکر دوست برای «شبی که ماه کامل شد»، ژاله صامتی برای «درخونگاه»، ژیلا شاهی برای قصر شیرین»، فاطمه معتمدآریا برای «بنفشه آفریقایی»  و هدیه تهرانی برای «روزهای نارنجی» نامزدهای بهترین بازیگر زن نقش اول، آرمین رحیمیان برای «شبی که ماه کامل شد»، بابک حمیدیان برای «مسخره‌باز»، جواد عزتی برای «ماجرای نیمروز ۲: رد خون»، حسن پورشیرازی برای «قسم»، رضا بابک برای «بنفشه آفریقایی»، علی نصیریان برای «مسخره‌باز» و نوید محمدزاده برای «متری شیش و نیم» نامزدهای بهترین بازیگر مرد نقش مکمل و پانته‌آ پناهی‌ها برای «درخونگاه»، زهره عباسی برای «ناگهان درخت»، شبنم مقدمی برای «شبی که ماه کامل شد»، فرشته صدرعرفایی برای «شبی که ماه کامل شد» و نیوشا علیپور برای «قصر شیرین» نامزدهای بهترین بازیگر زن نقش مکمل معرفی شدند.

نامزدهای بهترین فیلم‌برداری شامل حمید خضوعی ابیانه برای «غلامرضا تختی»، سامان لطفیان برای «شبی که ماه کامل شد»، علی قاضی برای «مسخره‌باز»، مسعود سلامی برای «آشفته‌گی»، هادی بهروز برای «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» و هومن بهمنش «سرخ پوست و متری شیش و نیم» و نامزدهای بهترین موسیقی متن شامل افشین عزیزی برای «غلامرضا تختی»، امین هنرمند برای «قصر شیرین»، پیمان یزدانیان برای «متری شیش و نیم»، رامین کوشا برای «سرخ پوست»، کریستف رضاعی برای «ناگهان درخت» و مسعود سخاوت دوست برای «شبی که ماه کامل شد» اعلام شده‌اند.

در بخش بهترین تدوین بهرام دهقانی برای «متری شیش و نیم»، حمید نجفی‌راد برای «شبی که ماه کامل شد»، خشایار موحدیان برای «قسم»، محمد نجاریان برای «ماجرای نیمروز ۲: رد خون»، میثم مولایی برای «غلامرضا تختی» و هایده صفی‌یاری برای مسخره‌باز» معرفی شده‌اند.

همچنین اشکان رهگذر برای تکنیک انیمیشن «آخرین داستان»، ایمان امیدواری برای طراحی چهره‌پردازی «شبی که ماه کامل شد»، جواد مطوری برای جلوه‌های بصری «سرخ‌پوست»، جواد مطوری برای جلوه‌های بصری «مسخره‌باز»، سهیل دانش اشراقی برای طراحی صحنه «مسخره‌باز»، کیوان مقدم برای طراحی‌صحنه «غلامرضا تختی»، محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه‌های بصری «غلامرضا تختی»، محسن نصراللهی برای طراحی‌صحنه «متری شیش و نیم»، محسن نصرالهی برای طراحی‌صحنه «سرخ پوست» و محمدرضا شجاعی برای طراحی‌صحنه و لباس «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» نامزد بهترین دستاورد فنی شده‌اند.

نامزدهای جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (بهترین فیلم اول) نیز  اسماعیل منصف برای «زغال»، آرش لاهوتی برای «روزهای نارنجی»، حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری برای «جان‌دار»، سروش صحت برای «جهان با من برقص»، مهدی علی میرزایی برای «پالتو شتری» و همایون غنی‌زاده برای «مسخره‌باز» اعلام شده‌اند.

سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، عصر جمعه ۱۳ دی به دبیری جعفر گودرزی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.